çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim

çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
 
çocuk Yetiştirmede öneriler 3
Kategori : Eğitim

  Bir millet eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak eğitim ordusuyla mümkündür. (24 Mart 1923)  
                                                           TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal

çocuk yetiştirme kuralları
Yaşlılarla Görüşmeler
Ailenizde yaşlılar var mı? Yaşlı bir aile büyüğüne, kendi hayatlarını bir teyp ya da video bandına anlatıp anlatmayacaklarını sorun. Çocuklar o zamanlar televizyonun, hazır yiyecek dükkânlarının ya da bilgisayarların olmaması gibi noktaları kavrayacak durumda olmasa bile, o kişiye sorulacak soruların hazırlanmasına katılsın. Okula nasıl gittiklerini, nasıl çocuk sahibi olduklarını, nasıl çalıştıklarını sorun. Bu gelecek yıllar için bir hazine olacaktır. Yaş ilerledikçe bilgelik de artar; çocukların bunu paylaşması ve hayatının sonuna doğru o güne kadar yaşadıklarına göz atan birisini görmesi çok önemlidir.

Yas Tutmak Nedir?
Birisi öldükten sonra insanlar uzun süre üzüntü duyar. Bu üzüntüye yas denir, insanlar işlerim kaybettiklerinde, taşındıklarında, eşlerin boşanmasında, bir evcil hayvanın ölümünde, kısacası her türlü kayıp karşısında yas tutar. Uzun süren bir üzüntüyle ilgili unutulmaması gereken en önemli husus bütün duyguların ifade edilmesi ve dinlenmesi gerektiğidir. Aile sadece duygularını açıklayan kişiyi sessizce dinlemek şeklinde de olsa, her ferdinin üzüntüsünü, çaresizliğini, umutsuzluğunu, öfkesini, depresyonunu, suçlarını desteklemek durumundadır. Üzüntüleri konuşmaya zaman ayırın. Aile yaşamınızda hangi olaylar üzüntü yarattı? Kaybedilen nedir? Birkaç dakika bunları anlatın. Aile, sevinç kadar üzüntünün de açıklanabileceği güvenli bir yerdir.

Hatıra Ağacı Dikmek
Mezarlık ziyaretinde bulunanlar çoğu zaman gömülü olan yakınlarıyla yüksek sesle konuşur. Bu normal ve sağlıklı bir şeydir. Niçin sevdiğiniz insan için bir ağaç dikmiyorsunuz? Bunu herkesin ölmüş olan kişiyi düşündüğünde ziyaret edebileceği bir yere dikmek üzere aranızda anlaşın. Ağaca bakarken ya da ağacın yanında dururken, sevdiğiniz kişiyi düşünün ve neler hissettiğinizi söyleyin. Bu belki de aptalca bir şey gibi gelebilir, ama özlenen o insanı anmak için gidilecek bir yerin bulunması büyük rahatlık getirir

Vedalaşmak
Hayatınızda önem verdiğiniz ancak şu anda var olmayan her şeyle vedalaşmak gerekir. Bu bir insan, hayvan, iş, ev, özel bir yer, nesne ya da hobi olabilir. Artık sahip olmadığımız şeylere veda etmek duygusal olarak gitmesine izin vermenin önemli bir parçasıdır. Herkes asla vedalaşamadığı bir insanı veya bir nesneyi çizsin. Herkes resmini bitirdikten sonra duygularını paylaşsın. Sonra bunları gömmek, yakmak, bir şişeye koymak ve suya atmak suretiyle ya da istediğiniz şekilde uğurlayın.

Ailenin Tarihi
Bugün yaşadığınız olaylara yarın tarih adı verilecektir. Ailelerin her gün birçok şekilde paylaştıkları olaylar ve anılar her aile ferdinin hafızasında yaşamaya devam edecek ve o ailenin tarihi haline gelecektir. Bir insanın yaşadığı her deney onun dünya görüşünü, kimliğini, yapmak istediği işi ve başkalarıyla ilişkilerini biçimlendirir. Hepimiz bu deney ve görüşleri aile hayatımıza taşırız. Aile fertleri işte bu bireysel ve ortak deneyleri paylaşarak birbirlerine daha bağlı hale gelir.
"Dünya üzerindeki bütün ailelerde ortak olan şey, insanların kim olduklarını ve nasıl bu kişi haline geldiklerini öğrendikleri yer olmasıdır." Jean Illsley Clark

Geçmişi Düşünmek
İki yıl önce kim olduğunuz sizin şu andaki kişisel tarihinizdir ve bugün kim olduğunuz ise iki yıl sonra gene sizin kişisel tarihiniz olacaktır. İki yıl önceki hayatınızı anımsıyor musunuz? Hep birlikte oturun ve o günlerin anılarını tazeleyin. İlk önce birisi kendi anısını anlatsın, diğerleri o tarihte o kişiyle ilgili olarak hatırladıklarım eklesin. Olumlu anılan ele alın. "O zaman ne kadar şişmandın" veya "Hiç arkadaşın yoktu" gibi sözler sarfetmek hoş olmaz. Söz alan kişi kendi olumsuzluklarını paylaşmak isterse, bırakın anlatsın.
Bugün ailenizle gelecek haftalarda birlikte neler yapacağınızı konuşun. Aile sohbetlerinin gün-demleriyle ilgili bir defter tutmaya başlayın. İleride bunlara bakıp hangi konuların tartışıldığını görmek eğlenceli olacaktır. Bundan on yıl sonra çocuklar bu deftere bakıp bütün bir tartışmanın okuldan gelir gelmez niçin şeker yenmeyeceğine, kardeş kavgalarına ya da okul gezilerine ayrıldığını görünce güleceklerdir. Bu aynı zamanda çocuklara aile içi iletişim ve birlikte iş yapma anlayışını kazandırır; büyüdükleri zaman da aile içinde gösterilmiş olan bu çabalan hatırlatır.

Soyağacı Yapın
Ailenin soyağacını çizmek çok eğlencelidir. Bu, çocuklara her şeyi yerli yerine koyma ve çekirdek aileden daha büyük bir şeye ait olma duygusunu verir. Aile soyağacını oluşturmanın iyi bir yöntemi de çocuklara kadın ve erkekleri simgeleyen kâğıtlar vermektir. Kadınlar için daire, erkekler için kareler kesin; çocuklar bunların üzerini yazıp resimlesin. Bütün aile fertleriyle ilgili kâğıtlar kesilip hazırlandıktan sonra dairelerle kareleri büyük bir kâğıda yapıştırmaya başlayabilirsiniz. Kâğıtları yapıştırırken, bu aile ferdiyle ilgili bilgiler verin. Eğer soyağacmm nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, kütüphanelerden bir başvuru kitabı alabilir ya da bir ansiklopediye bakabilirsiniz.

Ailenin Kökleri
Eve koymak üzere bir bitki ya da bahçeye dikmek üzere bir fidan edinin. Çocuklara, bitkinin kökünün ne işe yaradığını sorun. Yanıt elbette bitkiyi desteklemek, ayakta tutmak ve beslemek olacaktır. Gerçekten de kökleri olmayan bitkiler ölür. Ailelerin de kökleri vardır, ama aile kökleri dürüstlük, sevecenlik, dayanışma, destek, sevgi, saygı ve yardımseverlik gibi şeylerdir. Bunlar olmazsa, aile de yok olur. Ailenizin kökündeki değerler üzerine sohbet edin. Birlikte kökleri de görünen bir ağaç resmi çizin. Bitkinin köklerinin üzerine hep birlikte mutabık olduğunuz değerleri yazın. Resmi herkesin görebileceği bir yere asın. Ailenizin kendi köklerini güçlendirme isteğinin ifadesi olarak bitkiyi birlikte dikin. Bitkiniz veya ağacınız büyüdükçe, herkese ailenin kökündeki değerleri anımsatacaktır.

Anne
Anneyle çocuk arasındaki ilişki sihirli, gizemli, kalıcı, koşulsuz ve açıklanması olanaksız bir olgudur. Çocuk çocukluktan çıkmış olsa bile, anne onun yüreğindekileri hissedecek kadar çocuğuna bağlıdır. Başka bir insanın hayatından sorumlu olmak, yönlendirmek ve dinlemek, çocukların sunduğu koşulsuz sevgi ve güveni tatmak hem büyük bir ayrıcalık, hem de muazzam bir görevdir. Kendini yenilemesi ve hayatın bitmek tükenmek bilmeyen taleplerini karşılayabilmesi için annenin yüreğinde ve yaşamında kendine ayırdığı bir zaman olmalıdır. Kendi gereksinimlerine zaman ayıran anne çocuğuna da özsaygıyı öğretir.

"Annelik kimi zaman tabiat kanunlarından da güçlüdür."
Barbara Kingsolver

Çözümleri Düşlemek
Bir sorununuz varsa, bunu incelemeye ve çözümler yaratmaya istekli olmak yararlı olur. Şu anda sorunu değiştirmek için hiçbir şey yapamayacak olsanız bile bu, fikir geliştirmek ve her tür çözümü düşünmek açısından son derece yararlıdır. Bunu günlüğünüzde deneyebilirsiniz. Sorunu sayfanın ortasına yazın ve bir daire içine alın. Ne ölçüde aptalca, gerçek dışı ve olanaksız olursa olsun, aklınıza gelen her çözümü etrafına yazın. Sorun ile çözümleri içine alan bir daire daha çizin. Her gün bir süre buna bakın ve birden aklınıza işe yarar bir çözüm gelirse, şaşırmayın.

Annelik Desteği Almak
Topraktan niçin her zaman ana olarak söz edildiğini hiç düşündünüz mü? Belki de insan anaları gibi can verdiklerine bakmasmdandır. Anne olmak harikulade bir şeydir. Bu ömür boyu süren bu görev için herhangi bir eğitim kurumu yoktur. Bu durumda her gün aklımıza gelen sorulara nasıl yanıt arayacağız? Bu durumda doğru karar alıp almadığımızı ya da iyi bir anne olup olmadığımızı nereden bileceğiz? Kendi sezgilerimize ve birbirimize güvenmemiz gerekir. Tanıdığınız bütün annelerin isimlerini alt alta yazmak için zaman ayırın. Bütün bu annelerde bulunan ve sizin de sahip olduğunuz vasıfların neler olduğu üzerine düşünün. Anneliğin günlük sıkıntıları ve neşeleriyle ilgili olarak öteki annelerle açıkça konuşmayı ilke edinin. Birbirimize öğretmeye, birbirimizi desteklemeye ve birbirimizden öğrenmeye

Gerçek Sorumluluklarınızı Belirlemek
Kimi zaman kendi sorumluluklarınızla diğer aile fertlerinin sorumluluklarını ayırt etmek zordur. Bu ayırımı yapmanızda yardımcı olması için aşağıdaki sorulan yanıtlayın: Hangi şeyleri şunun için yapıyorum: ...  çünkü herkes benden bunu bekliyor. ...  çocuklar bunu kendi kendilerine yapabilirler, ama...
...  çünkü hiç kimse bunu yapmak istemiyor. ...  çünkü başkalarının yaptığını beğenmiyorum.
...  eğer yapmazsam, kendimi suçlu hissedeceğim.
Bu sorulan cevapladıktan sonra gerçekten kendi sorumluluğunuzda olan işlerin bir listesini çıkartın. Ailenize onlar adına hangi sorumluluklan üstlendiğinizi ve kendilerinden yeni beklentilerinizin ne olduğunu açıklayın. Hatta bunlann bir listesini çıkartıp hatırlatma olarak bir yere asabilirsiniz. Biraz zaman alacaktır, ama kendi sorumluluklannız dışında bir şey yapmamakta ısrarlı davranırsanız, hem daha fazla zamanınız olacak ve daha az güceneceksiniz, hem de aile fertleriniz kendilerine bakabilecek hale geleceklerdir.

 Baba    
Babalar çocuklara erişilmez gibi gelir. Bizi keyifle kıkırdarken havaya atan, kamp ateşini seyrederken sımsıkı tutaa, bize geceleri masal okuyan ve dünyayı tanıtan onlardır. BaM güçtür; baba şefkattir. Bize kişilikli olmayı öğretir; disiplin örneğidir. Maceraları babalar planlar; bize hedef belirler, yapabileceğimize inanır ve bir kez dafta denememiz için bizi teşvik eder. Çocuk babanın gözüyle dünyada kendisini nelerin beklediğini görür. Babanın elini tutarken çocuk kendisiyle birlikte hayat yolunda yürüyen kişiyi hisseder

Çocuklarınızla Yeniden ilişki Kurmak
Kim! zaman babalar aileyi geçindirmek için o kadar çok çalışırlar ki, çocuklarının günlük yaşam ve faahyetlennden koparlar. Her çocukla tek başına meşgul olmak için otuz dakika ayırın. Amaç, önceliği onlara bırakmak ve birlikte onların istediği oyunu oynamaktır. Çoğu kez çocuk sızın istediklerinizi yapmak durumundadır, ancak bu faaliyette bu geçerli değildir Amaç onları daha iyi tanımanız ve bsa bir süre için onları izlemenizdir. Çocuklarınızın size ne kadar çok güç ve sevgi verdiğini görmek sizi şaşırtacaktır

Başka Babalarla Birlikte Olmak
Babalık özel beceriler gerektirir ve belli bir meydan okumayı temsil eder. Ne yazık ki, babalık eğitimiyle ilgili bir üniversite yoktur; bu nedenle babalık yaşayarak öğrenilir. Anneliği desteklemeyle ilgili çok şey söylenmiştir, peki ama ya babalar? Babaların deneyler, tavsiyeler, öyküler ve gezmeler gibi paylaşabilecekleri çok şey vardır. Bir başka babayla birlikte hayvanat bahçesine, parka, yüzmeye ya da deniz kıyısında yürüyüşe gitmek, tek başına gezmekten daha iyidir. Bu süreyi birbirinizle konuşmak ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunmak için kullanabilirsiniz. Bugün tanıdığınız bir ya da iki baba ve çocuklarla birlikte bir yere gitmeyi planlayın. Bunu ayda bir kere yapma karan verebilirsiniz.

Çözümleri Hayalinizde Canlandım
İşiniz, çocuğunuz veya eşinizle ilişkiniz, komşunuzla ilgili bir konu ya da tatilde gidilecek yerle ilgili bir karar söz konusu olduğunda, beyninize üzerinde çalışmak üzere farklı imajlar sunabilmek için aşağıdaki tekniği uygulayın. Rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere gidip, rahatlayın ve gevşeyin. Hangi işi yapmak istediğinizi, ilişkilerinizin nasıl olmasını arzu ettiğinizi hayal etmeye başlayın. Kendinizi eşinizi kucaklarken veya çocuğunuzla oynarken düşünün. Size neler söylediklerini dinleyin. Sorunu ele alın ve kafanızdan çeşitli çözümler geçirin. Her kararın sonucunun ne olabileceğini düşünmeye çalışın. Durumları incelemek üzere hayal gücünüzü serbest bırakın. Bu şekilde ele alacak bir şeyiniz yoksa, o zaman baştan sona mükemmel geçmiş bir gününüzü gözünüzde canlandırın. Olaylan canlandırmak çok dinlendirici olabilir; genellikle bundan sonra sanki hayal ettiğinizi yaşamış gibi kendinizi iyi hissedersiniz.

Beklentilerinizi Azaltın
Stres düzeyiniz yüksekse, sağlığınız ve mutluluğunuz tehlikededir. Evdeki ve işteki sorumluluklarınızın bir listesini yapın. Sorumluluklarınızı yazdıktan sonra, listenin üzerinden gidin ve her birine beklenti ve stres düzeyinize göre bir ile beş arasında bir not verin; beş en yüksek, bir en düşük not olsun. Dört ve beş olarak değerlendirdiğiniz sorumluluklarınıza bir daha bakın ve stresi azaltmakla ilgili yöntemler üzerine bir beyin fırtınası yapın. Zaman zaman sizin sorumluluğunuzda olmayan şeyleri yapıyor olabilirsiniz. Karınız ve çocuklarınızla stres düzeyinizi azaltmayı nasıl planladığınızı ve onların size nasıl yardım edebileceğini konuşmaya zaman ayırın.

ihtiyaçların Karşılanması
Çocukken babanızın yerine getirmesini istediğiniz ihtiyaçlarınızı hatırlıyor musunuz? Karşılanmış ve karşılanmamış çocukluk ihtiyaçlarınızı anımsayın. Babanızla ilgili ihtiyaçlarınız büyük bir olasılıkla çocuklarınızın sizden istediklerine çok benziyordur. Çocuklarınızın her birinin en sevdiğiniz fotoğrafını önünüze koyun ve sizden ne beklediklerini düşünün. Her çocuğun bir ihtiyacını ele alıp bunu nasıl gidereceğinizi planlayın. Bir seferde pek çok şeyi değiştirmeye kalkışmayın.

Geleceğinizi Düşlemek
Hiç on yıl sonra hayatınızın nasıl olmasını istediğinizi düşündünüz mü? Düşüncelerinizi ev, aile ve arkadaşlar, iş, mali durum ve boş zamanlar üzerinde yoğunlaştırın. Bunları gelecekle ilgili olarak resmedin. Birkaç şeyi düşündükten sonra yazmaya başlayın. Yazdıklarınıza bakarak on yıl sonrasıyla ilgili düşlerinizi gerçekleştirmek için her alanda hangi adımları atmanız gerektiğini ortaya koyun. Nereye gittiğinizi anımsamak üzere bunlara ara sıra bir göz atın.

En Çılgın Düşleriniz
Bereketle ilgili hayaller kurmak sadece gününüzün zevkli geçmesine yol açmaz; bazı kişiler bunun büyük şeyler gerçekleştirmeye yol açtığını söylüyor. Düşlerin gerçekleştiğini düşünmek açıkça zevk verir. Gözlerinizi kapayıp en çılgın düşleri kurarken, on milyar lirayı nasıl harcayabileceğinizi hayal edin. İsterseniz, bunları yazabilirsiniz de.

Ebeveyn İlişkileri
Başka bir insanla birlikte ebeveynlik yaptığınızda saygıya dayanan bir tür ortaklığa girersiniz. Her zaman aynı görüşlere sahip olmasanız da görüş farklılıklarına saygıyı ve önemli-önemsiz konularda uzlaşmayı öğrenirsiniz. Anneyle babanın sorunları ele alışı, birbiriyle iletişim tarzı ve birbirine olan sevgisi çocuk açısından dünyadaki insanlarla iyi geçinmek konusundaki ilk gözlemlerdir. Çocukların çoğunluğu her şeyi görür ve hisseder. Anne ve babanın yaptığı her şeyi içine çeken sünger gibidirler. Anne ve baba, sevgi ve saygı temeline sahip bir ekip olarak çalışırsa, çocukların yetişmesi için korunaklı ve güvenli bir mekân sağlar.
"Hayatta çocuklarınızın ne olmasını istiyorsanız, kendi yaşamınızda ve konuşmalarınızda onu yansıtmaya çalışın." Lydia H. Sigourney

Eşler Birbirini Destekler
Herkes elinden geleni yaparsa eşlik oluşur. Bu her şeyde eşit olmak demek değildir. Yardım gereken alanlarda birbirini desteklemek önemlidir. Her ikiniz de her gün yaptığınız işlerin bir listesini çıkarmaya zaman ayırın. Yardımlaşarak gerçekleştirmek istediklerinizi daire içine alın. Birbirinize yardımcı olmada istekli olmak, dört elle sarılmak, istendiğinde görevi devralmak, bir şeyin iyi yapılmasını sağlamak gibi nasıl yardımlaşacağmızı tartışın. Açık yüreklilikle ve yaratıcılıkla dinleyin. İlk başta bazı çözümler olanaksız gibi gelebilir, ancak biraz hayal gücünün yardımıyla gerçekleştirilebilir. Herkes elinden geleni yapmalıdır. Birbirinize "Hayır" demeniz gerekiyorsa, en azından yardım istenilen konuda her gün teşvik etme çabasını gösterin.

Benzer Görüşler Ya Da Farklılıklara Saygı
Eşinizle birlikte oturup birlikte nasıl zaman geçirdiğiniz, sorumluluklarınız, hobileriniz ve faaliyetleriniz, geleceğe ilişkin planlarınız, çocukların nasıl büyütüleceği, toplumsal yaşam, ailenin genişlemesi ya da ev işleri gibi her ikinizi ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunun. Her ikiniz de farklı ortamlardan geldiğiniz için görüşleriniz farklı veya hemen hemen aynı olabilir. Ebeveynlik yaparken iki seçeneğiniz vardır: Aynı görüşlere sahip olmak ya da herkesin farklı bir görüşe sahip olma hakkını kabul etmek. Birbirinizin görüşlerini bilmek ve bunlara saygı göstermek sizi daha iyi bir ekip haline getirecektir. Bu, aynı zamanda çocuklar açısından da insanların farklılıklarına kabul ve saygı göstermek gerektiği konusunda iyi bir örnek oluşturacaktır.

Ailenin Hedefleri
Hiç eşinizle birlikte oturup her ikinizin de çok önem verdiği aile yükümlülüklerini tartıştınız mı? Hedefleriniz nelerdir? Bu hedeflere ulaşmak için birlikte hangi adımları atıyorsunuz? Günlük yaşamda size yön veren ve üzerinde mutabık olduğunuz bütün yükümlülüklerin bir listesini yapın. Bazı örnekler verelim:
Evimizi daha güzel, işlevli, rahat, ekolojik, kurallı, düzenli ve yaratıcı kılmayı üstleniyoruz.
Herkesin özel yeteneğinin geliştirilmesini çocukların iyi eğitilmesini kişiliklerinin oluşturulmasını çocuklarımıza en iyi şekilde bakmayı aile ilişkilerimizde sevgi ve anlayış olmasını sağlığımıza iyi bakmayı üstleniyoruz. Görüş birliğine varmak ve odaklanmak güç verir. Bu alanlardan bir tanesini seçip bir hafta boyunca her ikinizin hayatının odak noktası haline getirin.
 
Açık Yüreklilikle
Herkesin birbiriyle tartışması aile yaşamının bir parçasıdır. Tartışırken izlenmesi gereken tek bir yöntem vardır: Açık yürekli olmak. Bu, tartışırken karşınızdaki kişiye önem vermeye devam etmek demektir. Sürekli anlaşmazlığa düştüğünüz bir konuyu seçip on dakika açık yüreklilikle tartışın. Kelimeler, yüz ifadeleri, ses tonu ve el kol hareketlerinin tümü karşınızdakine ve onun söylediklerine Önem verdiğinizi göstermelidir. Herkes kazanmayı sever, ancak kazanmaya daha az, birbirinizi anlamaya daha fazla önem verirseniz, hem ilişkiniz daha da güçlenecektir, hem de çocuklara izlemeleri için güzel bir örnek sunulacaktır. Açık yüreklilikle tartışanlar olmayı bir yükümlülük haline getirin.
 
Düşlerinizi Paylaşın
İkiniz de elinize birer kâğıt alın ve gerçekçi olmaya çalışmadan kariyer planları, alınacak şeyler, geliştirmek istediğiniz beceriler ve yetenekler, yapmak istediğiniz hobiler, projeler, seyahat planları, eğitim ve arzu ettiğiniz herhangi bir katkı da dahil olmak üzere hayatınızın bundan sonraki döneminde neler istediğinizi yazın. Herkes kendi listesini bitirdikten sonra, listelerinizdekileri birbirinizle paylaşın. Büyük bir kâğıda paylaştığınız şeyleri ortak düş listesi olarak kaydedin. Bu, herhangi bir yükümlülük, bunun için bir şeyler yapmak gerektiği anlamına gelmez. Eşinizin sebze bahçesi düşüne katılıyorsanız, yabani otları yolmak zorunda değilsiniz; eşinizin eve ek bir oda yapma düşüne katılıyorsanız, çivileri çakmak durumunda değilsiniz. Yapmanız gereken, birbirinizi düşlerinize ulaşmada desteklemek ve teşvik etmektir. Her ikinizin de tahayyül edebileceği kadar güzelliklerle dolu bir yaşamı birlikte düşlemenin tadını çıkartın.

Birlikte Oyun Oynayın
Bir sabah, bir öğleden sonra veya bir akşam birbirinize tek bir amaçla, birlikte eğlenmek üzere randevu verin. Bu eğlenme randevusunun bir kuralı da her türlü ciddi iş ya da sohbetin bir kenara bırakılmasıdır. Olgun, endişeli, sorumlu ve ciddi yetişkini geride bırakarak istediğinizi yapın ve istediğiniz yere gidin. Birlikte çocuklar gibi oynayın. Yetişkinlik sorumluluğunun altında kimi zaman sadece birlikte olmanın yarattığı neşe ve mutluluğun ne kadar güzel olduğunu hatırlamak zorlaşır.

Kardeşler
Kardeşler hayatta birlikte yürümek, yetişkinliğe yan yana adım atmak, aynı anne ve babaya sahip olmak ve hayat deneylerini paylaşmak gibi özel bir fırsata sahiptir. Çocuklar her zaman bir kardeşe sahip olmanın değerini anlamaz. Çocuk için kardeş, bir gün dosttur, ertesi gün düşman olur. Kardeş büyük bir sırrı paylaşabilir veya büyük bir sırrını açıklar. Sıkıntılı zamanlarda kardeşiniz yanınızda yer alabilir veya saldıran taraf olabilir. Anne ve babalar olarak yapabileceğimiz en iyi şey, aynı kayığın içinde olmasalar da aralarından bir sevgi nehrinin akacağına emin olacakları şekilde çocuklarımız arasındaki iletişimi, sevgiyi ve saygıyı teşvik etmektir. Böylece çocuk kardeşinin değerini bugün olmasa bile bir gün mutlaka anlayacaktır.
"Kız kardeşlerimiz aile içinde ve dışındaki aynalanmızdır. Bizim kim olduğumuzun ve olmaya cesaret ettiğimiz

Erkek Kardeş Günü, Kız Kardeş
Her yıl Anneler Gününü ve Babalar Gününü kutluyoruz. Niçin bir Erkek Kardeşler veya Kız Kardeşler Günü icat etmeyelim? Ailecek oturun ve yılın bir gününü Erkek Kardeş, bir başka gününü de Kız Kardeş Günü yapın. O gün erkek kardeşe veya kız kardeşe onun ne kadar takdir edildiği söylensin. Onlara bir şeyler yapılsın, kahvaltıları yataklarına götürülsün, ev işlerinden biri üzerlerinden alınsın, özel bir gezme planlansın veya buna benzer şeyler yapılsın. Kız Kardeş Günü ile Erkek Kardeş Gününün ayrı ayrı günlerde olması gerekir. Anneyle baba, o gün kendi kardeşlerine birer kart göndererek ve çocuklarına kardeşleriyle ilgili anılarını anlatarak olaya katılabilir

Bireysel Farklılıklara Değer Vermek
Çocuklar okula gitmeye başladıktan sonra başka çocukların yaptıkları, giydikleri, söyledikleri ya da sevdikleri şeylerin farkına varmaya başlar. Başkaları gibi olmayı ister görünürler. Ya da küçükler büyük çocuklara bakarak ağabey ve ablalarının yaptıklarının aynısını yapmak ister. Şimdi her insanın ne kadar farklı ve hayatı ilginç kılanın da bu farklılıklar olduğu hakkında konuşmanın tam zamanıdır. Herkesi toplayın. Tek tek kâğıtların üzerine her birinizin adı yazılsın. Sırayla bir kişiyi ele alın; herkes o kişinin özelliklerini tasvir etmek için katkıda bulunsun. Fiziksel bir özellik, o kişiye özgü yetenekler, beceriler, o kişinin sevdiği ve sevmediği şeyler, hobileri ve o kişiyi anlatan bütün özellikler belirtilsin. Bunu ailedeki herkes için yapın. Bütün kâğıtları yan yana koyun, farklılıklara hayran olun ve farklı olmanın harikulade olduğunu söyleyin. Aile fertlerindeki farklılıkları desteklemek, çocuklara evin dışındaki insanların farklılıklarını kabul etmede ve açık fikirli olmada yardımcı olur.

Hakkında Düşündüğünü Dürüstçe Söylemek
Bu sadece iki kardeşin oynayacağı bir oyundur. Eğer oynayan sayısı iki kişiden fazla olursa ya da herkes seyrederse, kardeşlerin biri alınabilir ya da kendisine karşı tuzak kurulduğu duygusuna kapılabilir. Amaç kardeşlerin birbirleri hakkındaki iyi ve kötü düşüncelerini dürüstçe söylemesidir. Bir zar alın ve bu kitabı çocukların bakabilmesi için masanın ortasına koyun. Sırayla zar atsınlar. Hangi sayı gelirse, aşağıdaki aynı sayıdaki talimatı yerine getirsinler: Kardeşine hoşlandığın bir davranışını söyle. Kardeşine hoşlanmadığın bir davranışını söyle. Kardeşine onunla gurur duyduğun bir özelliğini söyle. Kardeşine seni utandıran bir özelliğini söyle. Kardeşine onu niçin kıskandığını söyle. Kardeşine seni gücendiren davranışını söyle.

Aile Öyküleri Anlatmak
Eğer tek çocuk değilseniz, kendi çocuklarınıza kız ve erkek kardeşlerinizle ilgili anlatacak şeyleriniz olacaktır. Bu öyküler kuşaktan kuşağa aktarılmalıdır. Bunlar hem çıkartılacak derslerle doludur, hem de eğlencelidir. Aynı zamanda çocukların anne ve babalarım, amca ve dayılarını, teyze ve halalarını ve onların hayatlarını tanımasını sağlar. Bir öykü akşamı düzenleyin ve mümkünse kardeşlerinizi de öykü gecesine davet edin. Nasıl oynadığınızı, güldüğünüzü, kavga ettiğinizi, birbirinizi utandırdığınızı, birlikte çalıştığınızı, birlikte ağladığınızı ve ailecek nasıl yaşadığınızı konuşun. Hata yaptığınızda anne ve babanızın ne yaptığını da anlatın. Aynı öğretmende okumanın ne demek olduğunu da belirtin. En küçük bir ayrıntıyı bile kaçırmamak için çocukların pür dikkat kesildiğini göreceksiniz. Herhangi bir olguyu kardeşlerinizle tartışırken sizi izlemekten pek hoşlanacaklardır.

Çocukların Gerçekte Ne Düşündüğüne Kulak Vermek
Görüşlerim öğrenmek amacıyla hiç çocuğunuzla röportaj yaptınız mı? Çocuğunuza bir röportaj için zamanı olup olmadığını sorun. Gerçek bir röportaj gibi bir mikrofon ve teyp kasedı bile kullanabilirsiniz. Sorulan şu şekilde sorun: Büyüdüğünüz zaman ne olmayı istiyorsunuz? Sadece tek bir şeyle mi meşgul olmak, yoksa pek çok şeyi bir arada mı yapmak istiyorsunuz? Bunlar nelerdir? Evlenmeyi ve bir aile sahibi olmayı düşünüyor musunuz? Nerede yaşamak isterdiniz? Evinizin nasıl olmasını arzu ediyorsunuz? Seyahat edecek misiniz? Nereye? Eve hayvan alacak mısınız? Dünyanın nasıl olmasını isterdiniz? Soruların cevaplarını kasede aldıysanız, bandı nereye sakladığınızı sakın unutmayın. Bu kaset 21. doğum gününde ona vereceğiniz hoş bir armağan olabilir

Konuşmaya Hevesli Olun
Çocuğunuza her gün aynı soruları sorduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Günün nasıl geçti? Okulda neler yaptın? Kiminle oynadın? Bugün ona her zamanki soruları sormak yerine kısa süre önce başınızdan geçen garip, alışılmadık, heyecan verici ya da ilginç bir olayı anlatarak hayal gücünü tahrik edin. Konuşurken, kendine gelip konuşmaya istekli olarak yorumlar yapması ve sorular sorması için zaman tanıyarak küçük yüzündeki ifadeleri izleyin. Ne de olsa, ilginç şeyler yaşayan sadece onlar değildir.

Ahlak Dersi
Başınızdan geçen olaylarla ilgili öyküler anlatırken, çocuğunuza ahlak dersleri verebilirsiniz. Kötü bir olayın en şiddetli anında çocuk ahlak dersi alırsa incinir; bu esnada onun desteğe ihtiyacı vardır. Ancak ertesi gün kendinizle ilgili aynı durumu yansıtan bir çocukluk öyküsü uydurun. Bu öyküyü kesin bir ifadeyle ve gerçekçi bir dille anlatmalısınız: "Ben de tam... ne zaman yaptığımı düşünüyordum. .." Öyküyü bir gün önceki olaya hiç değinmeden anlatmaya çalışın

ideali Gözünüzde Canlandırmayı Öğrenmek
Bir çocuk size bir sorununu anlattığında ona çözümü gözünde canlandırmada yardımcı olarak bir hayat dersi verebilirsiniz. İlk önce sorunun ne olduğunu dikkatle dinleyin. Sonra ona şunu sorun: "Eğer olaylar tam da senin istediğin gibi gelişseydi, nasıl olurdu veya nasıl olabilirdi?" Çocuk gözlerini kapatsın ve olayı zihninde canlandırsın. Şimdi ona arzu ettiği durumla ilgili, "Çocuklar ne giymişti?", "Nasıl bir gündü?", "Ne oldu; başkaları ne dedi?", "Neler hissediyorsun?" gibi sorular sorabilirsiniz. Çocuğunuza gözünde canlandırmayı öğreterek gelecekte sorun çözmede başvurabileceği çok olumlu bir içsel deneyim sağlamış olursunuz.

Ailedeki Kuralları Oluşturmak
Her ailenin kendine göre kuralları vardır, ancak bütün aile fertleri bu kuralları bilmekte midir? Bir aile meclisini ailenizin kurallarıyla ilgili tartışmaya, kurallar konusunda görüş birliğine varmaya ve bunları belirlemeye ayırın. Kuralların herkes tarafından anlaşılması ve benimsenmesi için elinizden geleni yapın. Aile kuralları, akşam yemeği saat sekizde yenir, herkes birlikte yemek yer, herkes kendisi yıkanır, yemek yerken televizyon seyredilmez, bir sorunun olduğu zaman eve telefon et, başkalarının eşyalarına saygı göster gibi; aileniz içindeki "işleyiş"in nasıl olması gerektiğini gösteren belirlemelerdir. Kural listesini herkesin görebileceği bir yere asın veya herkes için bir kopya hazırlayın. Kuralların sadece açıklanması bile grup yaşantısını daha rahat hale getirir.

Aile Desteğini Vermek ve Almak
Birbirimizi desteklemeyi öğrendiğimiz ilk yer ailedir. Bir aile meclisini destek vermek ve destek almak üzerine düzenleyin. Herkes sırayla o esnada önem verdiği şeyi söylesin. Diğerleri konuşanı dikkatle dinlesin; sonra hep birlikte şunu sorun: "Onu desteklemek için ne yapabiliriz?" Herkesin konuşmacıyı desteklemek için ne yapabileceğini tartışın. Bazı görüşleri yazabilirsiniz de. En küçükler bile konuşmalıdır. Belki de kuş kafesini temizlemek için yardım isteyecektir. Önemli olanın ne olduğu ve hangi konuda yardım istediklerine karar vermede çocuklara yardımcı olun. Herkes sırayla beş dakika konuşsun. Herkese sıra gelmesine dikkat edin.

Sorunlara Çözüm Bulmak
Sorunlara çözüm bulmak her aile ferdinin öğrenmesi ve yapması gereken bir şeydir. Bazıları buna anlaşmazlıkları çözüme kavuşturma da der. Bu, şöyle yapılır:
1.İlk önce sorunu belirleyin (örneğin çocukların sürekli kavga etmesi).
2.Herkes sorunla ilgili söylemek istediği her şeyi söylesin. "Evde gürültü olduğunda ev ödevi yapamıyorum", "Dikkatimi işe veremiyorum.", "Ağız dalaşından sıkılıyorum."
3.Sorunla ilgili olası çözümlerin bir listesini yapın. Ne kadar aptalca da görünseler, her şeyi listeye koyun. Örneğin: Kavga edenler konunun ne olduğunu birbirine yazsın; kavga başladığında kavga edenler dışarı çıksın ve kapıyı arkalarından örtsün; kavga edenler bir başka aile ferdinden arabuluculuk istesin...
4.Bütün çözümleri tek tek ele alın; herkesin üzerinde mutabık olduğu bir çözüm bulduğunuzda sorunu çözmüşsünüz demektir.
5.Bu çözümün gelecek hafta her kavgada uygulanmasını sağlayın. Sorun çözmek zaman, sevgi ve anlayış gerektirir. Bu, çocuklarınızın ömrünün sonuna kadar kullanacakları bir beceridir. Bu nedenle buna zaman ayırmaya değer!

Toplantıyı Sevgiyle Kapatmak
Aile meclisini nasıl kapattığınız çok önemlidir. Toplantıyı sakın herkes öfkeli veya sinirliyken kapatmayın. Toplantıyı bitirmenin pek çok yöntemi vardır. Ailecek toplantılarınızı nasıl kapatacağınıza karar verin. Fikir vermesi için birkaç öneride bulunalım:
• Ayağa kalkıp halka olun. Lider kendi sağmdakinin elini tutup sıksın, herkes aynı şeyi kendi sağındakine yapsın.
• Herkes sırayla gelecek haftadan ne beklediğini söylesin.
• Hep birlikte kucaklasın. Toplantıdan sonra birlikte abur cubur yiyin.
 
Oyun ve Eğlence
Ailelerin birlikte oyun oynamaya zaman ayırması çok önemlidir. Birlikte gülmek, eğlenmek ve maceralar yaşamak yıllarca gülümseyerek hatırlanacak anılar yaratır. Aile paylaşılan deneylerin herkesin hayatını yıllar boyu birbirine bağladığı mekândır. 'Mutlu aile yeryüzündeki cennettir."

Oyun Oynamayı Hatırlamak
Çocuklar nasıl oyun oynanacağını bilir; bu onların yaşam tarzıdır. Eğer yetişkinler onları izler ve onlara katılırsa, kalben genç kalır ve çocuklarından pek çok şey öğrenirler. Bugün birlikte bir kale yapın. Ağaçların, bodrumun ya da eski bir kutunun sizin açınızdan saatlerce oyun olduğu günleri hatırlayın. Çocuğunuza direktif vermesini söyleyin ve siz de inşaattaki yardımcı olun. Kaleyi evin içinde veya dışında yapabilirsiniz. Bittikten sonra bir süre içinde birlikte oynayın. Bu neşeli olayı unutmamak için fotoğraf çekip bir yere asabilirsiniz.

Sevdiğiniz Oyunları Çocuklarla Paylaşmak
Bir akşam çocuklarınıza küçükken oynamayı sevdiğiniz oyunlan anlatın. Teyze ve halalanyla, dayı ve amcalanyla, ailenizle, arkadaşlarınızla yaptıklanmzı hatırlıyorsanız, bunlardan söz edin. Bu oyunu size kimin öğrettiğini, onu neden bu kadar sevdiğinizi ve kiminle oynadığınızı söyleyin. Eğer bu oyun hâlâ oynanıyorsa, çocuklarınıza da satın alın veya öğretin. Yoksa onlara en sevdiğiniz iskambil oyununu öğretin.

Mizah
Zihin yükünü kahkahadan başka boşaltacak hiçbir şey yoktur. Mizaha değer biçen, birlikte gülebilen ve eğlenmekten hoşlanan aileler parayla satın alınamayacak bir ilaca sahiptir. Mizahın dostlan günlük olay ve yaşantılar-daki komik unsurları görerek hayatın o kadar ciddiye alınmaması gerektiğini erkenden öğrenir. Kahkaha her anı dost, şen ve rahat bir mekâna dönüştürür.
"Kahkaha onurdan daha doyurucudur; paradan daha değerlidir; duadan daha yürek ferahlatıcıdır." Harriet Rochlin

Eğlenceli Hikâyeler ve Şiirler Okuyun
Eğlenceli hikâyeler okumak çocuğun hayal gücünü geliştirir. Bu amaçla piyasadaki eğlenceli masal ve şiir kitaplarının bir listesini edinin. Bunlan satın alabilir veya evinize en yakın kütüphaneden temin edebilirsiniz. Çocuklar için kitap seçerken, yaş gruplarını şöyle ayırabilirsiniz:
2 - 5 yaş  5 - 10 yaş   10 - 12 yaş

Birisiyle Alay Etmek
Çocuklar başkalarıyla alay etmenin insanları gücendireceğini öğrenmek zorundadır. Bir çocuğun başka bir çocuğa şişko demesi, öteki çocukların da buna gülmesi hiç de eğlenceli bir şey değildir. Bu tür olayların olup bitmesini önlemenin tek yolu, böyle bir şey duyduğunuz zaman şunu yapmaktır: Çocuğunuza söylediği şeyin niçin komik olduğunu sormaya zaman ayınn. Gözlerini kapatsın ve aynı şakanın kendisine yapıldığını düşünsün. Bu durumda kendini nasıl hissedecektir? Ne hissettiğini size yüksek sesle söylesin. Durumun farkına varabilmeleri için bunu birkaç kez yapmanız gerekebilir. Ama başka bir kişinin kendini nasıl hissettiğini göz önünde getirdikçe şefkat duymayı ve şakanın acıtmaması gerektiğini öğrenecektir.

Gelenekler
Gelenekler aile içinde her yıl tekrarladığımız ve gelecek kuşaklara aktarılacak kalıcı anılan oluşturan şeylerdir. Bir ailenin paylaştığı gelenekleri varsa, ortak yaşamla ilgili özel bir birliktelik oluşur. Seçtiğimiz gelenekler ailemizin hayatı kendine özgü paylaşma tarzını belirler. Gelenekler aile yolculuğunun bir çeşit haritasıdır.
"Geçmişi anımsamak bugüne güç verir." Paye Myenne N g

Bir Aile Geleneği Başlatın
Aile geleneği bir şeyin alışılmış ve kuşaktan kuşağa aktarılacak şekilde yapılmasıdır. Bu ailedeki herkesin tekrar tekrar yapmaktan zevk aldığı bir şeydir; sıradanlığın çok özel bir hale getirilmesidir. Gelenekler aile bağlarını güçlendirir. Ailecek birlikte yaptığınız ve gelecek kuşaklara bırakmak istediğiniz bir şey düşünün. Geleneklerin mutlaka eski olması gerekmez; bugün de bir gelenek oluşturabilirsiniz. Bazı örnekler verelim: Pazar sabahlan birlikte kahvaltı etmek. Dolunayda yürüyüşe çıkmak veya bisiklete binmek. Belli bir okula gitmek. Akşamüstü birlikte çay içmek. Akşam yemeğinden sonra sohbet etmek. Olasılıklar sınırsızdır. Bugün ailecek başlatmak istediğiniz bir gelenek üzerine düşünün ve bunu başlatın.

İyi Dilekler
"Bozuk para buldun mu sakla, bütün gün sana uğur getirecektir." Yüzyıllar boyunca bozuk para uğur simgesi olmuştur. Bir bozuk parayla dilekte bulunup bunu başka bir aile ferdine vermek sevgi göstergesidir. Bir bardağı bozuk parayla doldurun. Bu sizin dilek bankanız olsun. Bu geleneği bir doğum günü, mezuniyet, okulun ilk ya da son günü, özel bir başarı veya ödül, yeni bir iş, görev ya da evlilik gibi özel bir günde başlatın. Bozuk parayla iyi dileklerde bulunma zamanı geldiğinde herkes sırayla dilek bankasından bir bozuk para alıp dileğini söylesin. Dilek parasını hasta, üzüntülü, endişeli veya teşvik edilmek ihtiyacında olan birine armağan edebilirsiniz. Uzakta yaşayan aile fertlerine yolladığınız mektubun içine neden bir dilek parası koymuyorsunuz

ilkleri Kutlaym
Herkesin hayatında "ilk" denilen olaylar vardır. Ailenizde çocuklarınıza aktarmak istediğiniz ilklerle ilgili kutlamaların hangileri olduğuna karar verin. Çocuğa seçtiği özel olaya göre muamele edin, bir aile kutlaması düzenleyip ona bir armağan verin... Bu esnada herkes ilgi gören deneyimi hakkında konuşmakta olan çocuğu dikkatle dinlesin. Aynı konudaki kendi "ilklerinizi" onunla paylaşın. Ona kendisiyle gurur duyduğunuzu söyleyin.

Doğum Günü Gelenekleri
Doğum günü gelenekleri neşe saçar. Ailenizde bundan sonraki doğum günlerinde aşağıdakilerden birini deneyebilirsiniz. Doğum Günü Defteri Bir büyük boy defter ya da albümü ailenin doğum günü defteri haline getirebilirsiniz. Bundan sonra herkesin doğum günü sözcüklerle, fotoğraflarla, izlenimlerle, öykülerle, resimlerle buraya kaydedilsin. En küçüğünüz bile elinin ya da ayağının çizilmesiyle katılabilir. Yıllar sonra bu defteri açıp herkesin bu özel gününü anmak ne kadar güzel olur.
Örtü Üstündeki Yazılar Doğum günü masasının üzerine koymak üzere büyük bir kâğıt örtü edinin. Altına bir naylon örtü koyun. Herkesin notlar yazması için masanın üzerinde renkli kalemler bulunsun. Tarih atmayı unutmayın, çünkü bu örtü o kişinin bir sonraki doğum gününde yeniden kullanılacaktır. Eğer yiyeceklerin kirletmesini istemiyorsanız, bu büyük kâğıdı yenilip içildikten ve masa toplantıktan sonra ortaya çıkarın.

Kültürel Gelenekleriniz
Eğer herkesin hoşlandığı yeni gelenekler oluşturmakta zorlanıyorsanız, niçin geçmişe bakmıyorsunuz? Kültürel geçmişiniz nedir? Kütüphaneden aldığınız kitaplan okuyarak kültürel gelenekleriniz hakkında bilgilenin. Bu bir aile projesi olabilir. Adetlerle ilgili resimlere ve tasvirlere bakın. Yeterli bilgi toplandıktan sonra, bu konuda sohbet etmek üzere bir gün belirleyin. Sonra kültürel bir geleneği yaşamak üzere bir gün planlayın. Eğer herkes bundan hoşlanırsa, sürdürün. Yoksa, başka bir geleneği ele alın.

Yılda Bir Kere Şükretmek
Ailecek hep birlikte oturup bir önceki yıla şükretmek üzere bir gün seçin. Bayramlar, Yılbaşı veya sizin açınızdan özel bir gün olabilir. O gün geçen yıl boyunca olup bitenleri ve niçin şükrettiğinizi açıklayın. Başını sokacak bir evi olmak, karnını doyurabilmek, huzurlu bir ülkede yaşamak ve iyi bir aileye sahip olmak gibi basit şeyler asla unutulmamalıdır. Herkes sırayla konuşsun ve diğerleri hiçbir yorum yapmadan dinlesin.

Geleneksel Mahalle Temizliği
Herkes yeni bir şey başlatabilir. Eğer yeteri kadar tekrarlanırsa, bir gelenek haline gelebilir. Bugün aileniz yollardaki, parklardaki, nehir yataklanndaki ya da öteki kamu alanlarındaki çöpleri toplayarak bir yıllık mahalle temizliği geleneği başlatabilir. Sakın moraliniz bozulmasın, bu düşündüğünüzden de kolay olacaktır. Temizlenmesi gereken bir yeri ve temizliğin yapılacağı günü kararlaştmn. Bir saat verin ve herkesi oraya çağırın. Ailecek bir duyuru hazırlayın. Bu duyuruda tarih, saat, temizlenecek yer, ne yapılması gerektiği, insanların yanında çöpleri koymak için torbalar getirmesi, iş bittikten sonra birlikte piknik yapılıp yapılmayacağı, sorulan olanları yanıtlamak üzere telefon numaranız gibi bilgiler yer almalıdır. Çocuklar duyurulan arkadaşlanna, komşulara ve mahalledeki iş yerlerine dağıtsınlar. Yapacağınız şey mahalle sakinlerinin birliktelik ruhununu tatmaktır. Eğer inandığınız bir şeyi yapıyorsanız, buna kaç kişinin katıldığı önemli değildir. Her geleneğin bir başlangıcı olmuştur.

Bir Şeyler Paylaşın
Bir paylaşma töreni oluşturun. Aile fertlerinden birisi herkesle paylaşmak istediği bir şey varsa, yemek masasının ortasına koysun. Bu şekilde herkes yemek esnasında veya sonrasında kendisiyle bir şey paylaşıldığını bilecektir. Bu bir ev ödevi, iş raporu, davetiye, sanat eseri, konser duyurusu veya sahip olmak istediğiniz hayvanın resmi olabilir. Paylaşılmak istenen bir deneyimse, söz konusu kişi onun adını bir kâğıdın üzerine yazar ve masanın üzerine koyar. Eğer ailecek akşam yemeği yeme olanağınız yoksa, her gece bir saat belirleyin; herkes masada paylaşılması gereken bir şey olup olmadığına baksın.

Hoşçakalın!
Aile fertlerinden birisi bir süre için bir seyahate, kampa ya da antremana, hastaneye, göreve veya servise gitse de biz ona düşüncelerimizle ve paylaştığımız hayat deneyimleriyle bağlı kalırız. Kumaş parçalarından birkaç küçük nesneyi içine alacak büyüklükte keseler dikin. Ağzı hazırladığınız iplerle büzülüp bağlanacak gibi olmalıdır. Kim bir süre için evden aynlıyorsa, yanına içinde herkesten küçük bir şeyin bulunduğu bir kese almasını aile geleneği haline getirin. Bu bir tüy, yaprak, taş, kilden küçük bir heykel, bir şekerleme ya da ailenin o ferdini hatırlaması için herhangi bir şey olabilir.
NOT: yazarın eserinden kısaltılarak alınmıştır.

Yazarlar
Sheila Ellison , kendini dört çocuğuna adamış, üretken bir yazar, yerel gençlik ve eğitim merkezlerinin kurucusu ve başarılı ebeveynlik konusunda aranan bir konuşmacı olarak 1990'ların Annesi unvanına hak kazanmıştır. Önerileri yaklaşık 400 bin anne ve babaya çocuklarını yaratıcılıkla yetiştirmek, oyalamak ve doyurmakta yardımcı olmuştur. Güney Caroline Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur.

Dr. Barbara Ann Barnett ,  San Fransisko Körfez Bölgesinde muayenehanesi olan lisanslı bir klinik psikologtur. Yetişkin bir oğlu vardır. 25 yıllık meslek hayatının merkezinde kadınların karşılaştığı bütün sorunlar bulunmaktadır. En büyük arzusu, bu kitabın özellikle çocuklara yarar sağlayarak dünyanın her tarafında ailelerin psikolojik sağlığına katkıda bulunmasıdır.
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 yazısı toplam 5936 defa okundu
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim Sayfayı Yazdır    çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim Arkadaşına Gönder

Bağlantılı Yazılar
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim
çocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitimçocuk Yetiştirmede öneriler 3 | Eğitim