Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya



Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
 
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları
Kategori : Coğrafya

            Kurtuluş Savaşı dönemi Başbakanlarımız
    Adı - Soyadı / Göreve Başlama-Bitiş / Hükümetin ana partisi
01- Mustafa Fevzi Paşa (Çakmak) 24 Ocak 1921 - 19 Mayıs 1921 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
02- Mustafa Fevzi Paşa (Çakmak) 19 Mayıs 1921 - 09 Temmuz 1922 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
03- Hüseyin Rauf Bey (Orbay) 12 Temmuz 1922 4 Ağustos 1923 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti
04- Ali Fethi Bey (Okyar) 14 Ağustos 1923 27 Ekim 1923 Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti

              Cumhuriyet Dönemi Başbakanlarımız
      Adı-Soyadı / Göreve Başlama-Bitiş / Hükümetin ana partisi
01- Mustafa İsmet Paşa (İnönü) 1. hükûmeti 01 Kasım 1923 - 06 Mart 1924 Halk Fırkası
02- Mustafa İsmet Paşa (İnönü) 2. hükûmeti 06 Mart 1924 - 22 Kasım 1924 Halk Fırkası
03- Ali Fethi Bey 22 Kasım 1924 - 03 Mart 1925 Cumhuriyet Halk Fırkası
04- Mustafa İsmet Paşa (İnönü) 3. hükûmeti 04 Mart 1925 - 01 Kasım 1927 Cumhuriyet Halk Fırkası
05- Mustafa İsmet Paşa (İnönü) 4. hükûmeti 01 Kasım 1927 - 27 Eylül 1930 Cumhuriyet Halk Fırkası
06- Mustafa İsmet Paşa (İnönü) 5. hükûmeti 27 Eylül 1930 - 04 Mayıs 1931 Cumhuriyet Halk Fırkası
07- Mustafa İsmet Paşa (İnönü) 6. hükûmeti 04 Mayıs 1931 - 01 Mart 1935 Cumhuriyet Halk Fırkası
08- Mustafa İsmet İnönü 7. hükûmeti 01 Mart 1935 - 25 Ekim 1937 Cumhuriyet Halk Partisi
09- Mahmud Celal Bayar 1. hükûmeti 25 Ekim 1937 - 11 Kasım 1938 Cumhuriyet Halk Partisi
10- Mahmud Celal Bayar 2. hükümeti 11 Kasım 1938 - 25 Ocak 1939 Cumhuriyet Halk Partisi
11- Refik İbrahim Saydam 1. hükümeti 25 Ocak 1939 - 03 Nisan 1939 Cumhuriyet Halk Partisi
12- Refik İbrahim Saydam 2. hükümeti 03 Nisan 1939 - 08 Temmuz 1942 Cumhuriyet Halk Partisi
      Ahmet Fikri Tüzer 08 Temmuz 1942 - 09 Temmuz 1942 Cumhuriyet Halk Partisi
13- Mehmet Şükrü Saraçoğlu 1. hükümeti 09 Temmuz 1942 - 09 Mart 1943 Cumhuriyet Halk Partisi
14- Mehmet Şükrü Saraçoğlu 2. hükümeti 09 Mart 1943 - 07 Ağustos 1946 Cumhuriyet Halk Partisi
15- Mehmet Recep Peker 07 Ağustos 1946 - 10 Eylül 1947 Cumhuriyet Halk Partisi
16- Hasan Hüsnü Saka 1. hükümeti 10 Eylül 1947 10 Haziran 1948 Cumhuriyet Halk Partisi
17- Hasan Hüsnü Saka 2. hükümeti 10 Haziran 1948 - 16 Ocak 1949 Cumhuriyet Halk Partisi
18- Mehmet Şemsettin Günaltay 16 Ocak 1949 - 22 Mayıs 1950 Cumhuriyet Halk Partisi
19- Ali Adnan Ertekin Menderes 1. hükümeti 22 Mayıs 1950 - 09 Mart 1951 DP
20- Ali Adnan Ertekin Menderes 2. hükümeti 9 Mart 1951 17 Mayıs 1954 DP
21- Ali Adnan Ertekin Menderes 3. hükümeti 17 Mayıs 1954 - 09 Aralık 1955 DP
22- Ali Adnan Ertekin Menderes 4. hükümeti 09 Aralık 1955 - 25 Kasım 1957 DP
23- Ali Adnan Ertekin Menderes 5. hükümeti 25 Kasım 1957 - 27 Mayıs 1960 DP
24- Cemal Gürsel 1. hükümeti 27 Mayıs 1960 - 05 Ocak 1961 Sivil olmayan hükümet
25- Cemal Gürsel 2. hükümeti 05 Ocak 1961 - 27 Ekim 1961 Sivil olmayan hükümet
      Emin Fahrettin Özdilek 27 Ekim 1961 - 20 Kasım 1961 Sivil olmayan hükümet
26- Mustafa İsmet İnönü 8. hükümeti 20 Kasım 1961 - 25 Haziran 1962 Cumhuriyet Halk Partisi
27- Mustafa İsmet İnönü 9. hükümeti 25 Haziran 1962 - 25 Aralık 1963 Cumhuriyet Halk Partisi
28- Mustafa İsmet İnönü 10. hükümeti 25 Aralık 1963 - 20 Şubat 1965 Cumhuriyet Halk Partisi
29- Suad Hayri Ürgüplü 20 Şubat 1965 - 27 Ekim 1965 AP
30- Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 1. hükümeti 27 Ekim 1965 - 03 Kasım 1969 AP
31- Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 2. hükümeti 03 Kasım 1969 - 06 Mart 1970 AP
32- Sami Süleyman Gündoğdu Demirel 3. hükümeti 06 Mart 1970 - 26 Mart 1971 AP
33- İsmail Nihat Erim 1. hükümeti 26 Mart 1971 - 11 Aralık 1971 Milli Birlik hükümeti
34- İsmail Nihat Erim 2. hükümeti 11 Aralık 1971 - 22 Mayıs 1972 Milli Birlik hükümeti
35- Ferit Sadi Melen 22 Mayıs 1972 - 15 Nisan 1973 Geçici hükümet
36- Mehmet Naim Talu 15 Nisan 1973 - 26 Ocak 1974 Geçici hükümet
37- Mustafa Bülend Ecevit 1. hükümeti 26 Ocak 1974 - 17 Kasım 1974 Cumhuriyet Halk Partisi
38- Mahmut Sadi Irmak 17 Kasım 1974 - 31 Mart 1975 Geçici hükümet
39- Sami Süleyman Gündoğdu Demirel 4. hükümeti 31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977 AP
40- Mustafa Bülend Ecevit 2. hükümeti 21 Haziran 1977 - 21 Temmuz 1977 Cumhuriyet Halk Partisi
41- Sami Süleyman Gündoğdu Demirel 5. hükümeti 21 Temmuz 1977 - 05 Ocak 1978 AP
42- Mustafa Bülent Ecevit 3. hükümeti 5 Ocak 1978 - 12 Kasım 1979 Cumhuriyet Halk Partisi
43- Sami Süleyman Gündoğdu Demirel 6. hükümeti 12 Kasım 1979 - 12 Eylül 1980 AP
44- Saim Bülend Ulusu 21 Eylül 1980 - 13 Aralık 1983 Sivil olmayan hükümet
45- Turgut Özal 1. hükûmeti 13 Aralık 1983 - 21 Aralık 1987 Anavatan Partisi
46- Turgut Özal 2. hükûmeti 21 Aralık 1987 - 31 Ekim 1989 Anavatan Partisi
      Ali Hüsrev Bozer 31 Ekim 1989 - 09 Kasım 1989 Anavatan Partisi
47- Yıldırım Akbulut 9 Kasım 1989 - 23 Haziran 1991 Anavatan Partisi
48- Ahmet Mesut Yılmaz 1. hükümeti 23 Haziran 1991 - 20 Kasım 1991 Anavatan Partisi
49- Sami Süleyman Gündoğdu Demirel, 7. hükümeti 20 Kasım 1991 16 Mayıs 1993 Doğru Yol Partisi
      Erdal İnönü 16 Mayıs 1993 - 25 Haziran 1993 Sosyaldemokrat Halkçı Parti
50- Tansu Penbe Çiller 1. hükümeti 25 Haziran 1993 5 Ekim 1995 Doğru Yol Partisi
51- Tansu Penbe Çiller 2. hükümeti 5 Ekim 1995 30 Ekim 1995 Doğru Yol Partisi
52- Tansu Penbe Çiller 3. hükümeti 30 Ekim 1995 - 06 Mart 1996 Doğru Yol Partisi
53- Ahmet Mesut Yılmaz 2. hükümeti 6 Mart 1996 - 28 Haziran 1996 Anavatan Partisi
54- Necmettin Erbakan 28 Haziran 1996 - 30 Haziran 1997 Refah Partisi
55- Ahmet Mesut Yılmaz, 3. hükümeti 30 Haziran 1997 - 11 Ocak 1999 Anavatan Partisi
56- Mustafa Bülent Ecevit 4. hükümeti 11 Ocak 1999 - 28 Mayıs 1999 Demokratik Sol Parti
57- Mustafa Bülent Ecevit 5. hükümeti 28 Mayıs 1999 - 19 Kasım 2002 Demokratik Sol Parti
58- Abdullah Gül 19 Kasım 2002 - 12 Mart 2003 Adalet ve Kalkınma Partisi
59- Recep Tayyip Erdoğan 1. hükümeti 12 Mart 2003 - 29 Ağustos 2007 Adalet ve Kalkınma Partisi
60- Recep Tayyip Erdoğan 2. hükümeti 29 Ağustos 2007 Hala görevde Adalet ve Kalkınma Partisi





Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları yazısı toplam 3399 defa okundu
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya Sayfayı Yazdır    Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya Arkadaşına Gönder

Bağlantılı Yazılar
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | CoğrafyaTürkiye Cumhuriyeti Başbakanları | Coğrafya