Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi

Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
 
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri
Kategori : Dağ Turizmi

MERKEZ İLÇE: 
* Değirmen Boğazı
Değirmen Boğazı Piknik Alanı: Piknik alanı, Balıkesir- Bursa karayolunun 10. kilometresi üzerinde bulunmaktadır. Toplam alanı 250 hektardır. Sahada; girişte satış standları, içeride kır gazinosu, kafeterya, büfe, çocuk oyun alanları basketbol sahası ve otopark bulunmaktadır. Piknik alanı çam, servi, söğüt, gibi 52 tür ağacı bünyesinde bulunmaktadır.

* Necati Sezgin Piknik Alanı:
Balıkesir Edremit karayolunun 40. km.-sinde bulunmaktadır. Sahada büfe lokanta, yağmur barınağı, çeşme, piknik üniteleri gibi ziyaretçilere hizmet verebilecek tesisler yer almaktadır. 45 km hektar büyüklüğünde kızıl çam ağaçlarının bulunduğu sahada sakin ve huzurlu piknik yapmak mümkündür.

* Çamlık:
Şehir kenarında şehre hakim bir tepedir. Çam ağaçları altında dinlenmek ve piknik yapmak mümkündür. Özellikle gece görünümü çok güzeldir. Saha içinde bir adet restaurant ve halı saha mevcuttur.
Er Akın Restaurant- Çamlık Mevkii. Tel: 243 33 66

* Atatürk Parkı:
Şehrin merkezinde, çam ve çitlenbik ağaçları ile kaplı parkımız; gazinoları çocuk bahçeleri ve iki büyük havuzu ile geniş bir alana yayılmaktadır.İlimiz Kuvâ-yi Milliye Etkinlikleri ile Altıeylül Milli Fuarı etkinlikleri bu alan içerisinde yapılmaktadır. Atatürk Anıtı da park sahası içinde olup, 6 Eylül 1963de tamamlanmıştır.

* AYVALIK İLÇESİ:
* Alibey (Cunda) Adası :
Ayvalıkı açık denize karşı kapayan bu adaya bir köprü ile karayolundan geçmek mümkündür. Yazları Ayvalıktan Alibey Adasına her saat motor seferleri de yapılmaktadır. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, iç içe girmiş koylarının güzellikleri seyre değer. Neo - klasik hayranları sessizlik ve doğa ile birlikte olmak isteyenler için en uygun yerdir. Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz mahsulleri, mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin zevki hiç bir yerde bulunmaz. Cunda adasına gittiğinizde kiliseyi gezmeyi de unutmayın

* Çamlık :
Şehrin hemen kenarında şehre hakim bir tepedir. Çamlarla kaplı tepede kır gazinoları bulunmaktadır.

* Pordoselene Kulesi:
Pordoselene Uygarlığının yeri olarak gösterilen Maden Adasının tepesindeki kuledir.

* Taşlı Manastır yada Tımarhane Adası:
Çamlık Koyunun tam karşısında kocaman bir kayalık ve bu kayalığın dibinde küçük bir bina gibi görünen bir adadır. Tımarhane Adası mucizeleri nedeniyle bu adı almıştır.Adaya zincirlere bağlı olarak çıkanların,akılları başlarında indikleri söylenmektedir.

* Şeytan Sofrası Ve Öteki Tepeler:
Şeytan Sofrası harikulade bir tepedir. Deniz, koylar ve çamlıklar tepeye çıktığınızda ayağınızın altında kalır.Şeytan Sofrası, yuvarlak bir sofra gibidir. Çepeçevre sarp kayaların üzerindedir. Gün batımını seyretmek için Şeytan Sofrasına gitmek isteyenler Cumhuriyet alanından dolmuşlarla veya Çamlıktan sonra Sarımsaklı yoluna devam edildiğinde bir kilometre sonra sağa işaret levhasını görüp döndüklerinde dar asfalt yolu takip edilerek ulaşabilirler.

* Tavşan Kulakları Tepesi:
Şeytan Sofrasının yanı başındaki tepedir. Tepeye çıkıldığında, tavşan kulağı biçiminde, 3 insan boyu yüksekliğinde iki kaya ile karşılaşırsınız. Dipleri toprakta değil, yatay plakamsı bir kayanın üzerinde durmaktadır.Manzarası harikadır

* Çıplak Tepe:
Eskilerin Kalın Dağ dedikleri kraterin tepesidir. Çamlık taki Tenis Kulübünün arkasına düşer. Zirvesinden koyları ve adaları değişik bir açıdan görme olanağı bulabilirsiniz.

* İlk Kurşun Tepesi:
Önceki kuşağın İlyas Peygamber dediği tepe. Kentin hakim noktasıdır. Cumhuriyet Döneminde, düşmana atılan İlk Asker Kurşunu Anısına İlk Kurşun Tepesi adı verilmiştir. İlk Kurşun Tepesi de mutlaka çıkılması gereken bir yerdir.

* Delikli Taş Ve Kartal Yuvası:
Çamlık Koyunda iskeleye gelindiğinde uç kısma kadar yürüyüp,Tımarhane Adasıyla bulunduğumuz yer arasındaki boğaza bakıldığında, ayağınızın altından başlayan , denizin içine ilerleyen kayalıklara eskiler Kartal Yuvası, az ötesinde ve denizden fışkırmış gibi duran delikli, katran rengi kayaya Delikli Taşdiyorlar.

* Adalar :
22 adası olan Ayvalık aynı zamanda bir adalar kentidir. Cunda Adası dışındaki adalarda yerleşim yoktur.
Çıplak - Yuvarlak - Kamış - Güneş - Yumurta - Kılavuz - Taşlı - Yelken - Yalnız - Küçük Maden - Maden - Alibey (Cunda) -  Hasır - Dolap -  Kutu -  Balık -  Kayabaşı - Çiçek - Kız - Poyraz - Tavuk adası.

* Sarımsaklı Plajları:
Özellikle kilometrelerce uzanan kumsalı ve neredeyse altı aylık sezonuyla Sarımsak Plajları çok ünlüdür. Birçok konaklama tesisi, gazino ve lokantalarıyla turizme hizmet veren en yoğun yöremizdir.

EDREMİT İLÇESİ:
* Yunus Emre Parkı:
Edremit girişindedir.Çay bahçeleri,havuzu ve çiçekleri ile güzel bir dinlenme yeridir.
Zeytinyağı Fabrikaları: Sızma ve kontinü denilen sistemlerle zeytin meyvesinin sıkılarak zeytinyağı elde edilen fabrikalar şehir merkezinde görülebilir.Ayrıca zeytin,zeytinyağı,sabun gibi ihtiyaç maddeleri ticareti yapan bir çok dükkan ve mağazalar görülmeye değerdir.

* Akçay:
Özellikle deniz turizmi açısından büyük önem taşıyan Akçayda, bir çok otel, motel, tatil köyü ve kamplar mevcuttur. Bunun yanı sıra eğlence yerleri, yeme - içme tesisleri bulunmaktadır. Her yıl Ağustos ayı içerisinde Akçay Belediyesince Zeytin Festivali düzenlenir.

* Denizden Fışkıran Tatlı Sular:
Akçayın en büyük özelliği içme suyunun çok bol oluşudur.Bunun bir kanıtı da denizden fışkıran artezyen sularıdır.Akçay iskelesinin sağ ve sol taraflarında etrafı taşlarla çevrili tatlı su artezyenlerini görebilirsiniz.

* Sarıkız Heykeli : Akçayın merkezi Barbaros Meydanında Turizm Danışmanın ön kısmındadır. Sarıkız anısına Edremit Belediyesi tarafından yaptırılan heykelin önündeki havuza Sarıkızdan dilekte bulunanlarca bozuk para atılır. Sarıkız türbesi de Kazdağının zirvesinde Sarıkız Tepesinde bulunmaktadır.

* Altınoluk :
İzmir - Çanakkale yolu üzerinde bulunan Altınoluk Edremite 25 km. Akçaya 17 km. uzaklıkta olup önemli turizm beldelerinden biridir. Doğusundaki 215 metrelik bir tepenin üzerinde bulunan antik Antandros kentini çıkarma çalışmaları devam etmektedir. Altınoluk Anfi tiyatroda çeşitli kültür ve sanat festivalleri sürdürülmekte ve Ağustos ayı içerisinde Altınoluk Festivali düzenlenmektedir. Altınolukta dağ kısmında çay bahçeleri,sahil kesiminde de konaklama, yeme-içme ve eğlence yerleri yer almaktadır. Günlük tekne turları düzenlenir.

* Şahinderesi Kanyonu :
Altınoluk sınırları içinde bulunan kanyon oksijen yoğunluğu açısından dünyada Alplerden sonra % 55 le ikinci sıradadır.

* Mıhlı Çayı:
Balıkesir- Çanakkale il sınırındadır.Altınoluk-Küçükkuyu istikametinde Altınoluktan 5 km. ileridedir. Mıhlı Çayından iç kısımlara doğru gidildiğinde Baş değirmen Mevkii gelir.Baş Değirmen Köprüsü Roma mimarisi ile yapılmış olup, eski zamanlarda Truvaya giden tek ulaşım yoludur.Bugün ise yöredeki zeytinliklere ve trekking yapanlara yol vermektedir. Bu mevkide ayrıca küçük göletler ve şelaleler bulunmaktadır.

* Güre:
Akçaydan 4 km. ilerisinde, Çanakkale yolu üzerindedir. Kazdağı eteklerinde bulunan belde , özellikle sıcak suları ile ünlü termal turizm yöresidir. Çeşitli hastalıklara şifa olan 64 derecedeki kaplıca suyu, tesisleri ile yıl boyunca yerli ve yabancı turistlere açıktır. Belde merkezinde bulunan mini anfi tiyatroda çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri yapılmakta, ayrıca Ağustos ayı içerisinde, Güre Sarıkız etkinlikleri, Güre Belediyesi tarafından organize edilmektedir. Pınarbaşı piknik yeri, Milli Parkın rekreasyon alanlarından olup,otoparkı mevcuttur.Piknik için idealdir.

* Zeytinli - Pınarbaşı Piknik Alanı 
Akçay - Edremit karayolundan 2 km. içeride bulunan Zeytinli Beldesi Kazdağı eteklerinde kurulmuş şirin bir kasabadır. Mehmetalan Köyünden Kazdağı nın zirvesine ulaşılır. Hasan Boğuldu ve Sutüven Şelaleleri hemen Zeytinli nin 1-2 km. üstündedir. Beyoba Köyü den sonra bu şelalelere ulaşılır. Zeytinli de eski sistem zeytinyağı elde edilen fabrikaları gezebilirsiniz.

* Sutüven Çağlayanı:
Zeytinli-Beyoba üzerinden ulaşılan çağlayan görülmeye değer yerlerdendir. Kızılkeçili Çayı üzerindedir.

* Kızılkeçili-Çağlayan:
Kızılkeçili Çayı Sarıkız yaylasından çıkarak, derin ve geniş bir vadide ilerleyerek Kızılkeçili Köyünün yanından geçer. Kızılkeçili Akçaya 2 km. uzaklıktadır.Çağlayan piknik yeri köyün hemen yanı başındadır. Çay kenarı piknik için son derece elverişli olup,ulu ağaçların gölgelediği şirin bir köşedir. Akçay-Kızılkeçili arası yürüyüş yapmak isteyenler için son derece uygundur. Köyün merkezinde ayrıca şirin bir çay bahçesi mevcuttur. Sutüven Şelalesine bu köy üzerinden de ulaşmak mümkündür.

* Edremit Hanlar Mevkii:
Edremitten 25 km. uzaklıkta Kalkım yolu üzerinde ulu çınar ve çam ağaçlarının gölgesi altında sıcak yaz aylarında serin havayı soluyabileceğimiz ve aynı zamanda piknik yapabileceğimiz geniş bir alandır. Devamlı akan buz gibi suyu masa ve sandalyeleri ile çocuklar için kurulacak hamaklarla huzurlu bir tatil günü geçirebileceğiniz bir yerdir. Hanlar Mevkiine gelmeden önce Edremitten 14 km. sonra Talim Alanı denilen mevkii de halka açık piknik yeri olarak düzenlenmiştir. Masa, WC ve çeşmeler mevcuttur.

* Çamlıbel-Şarlak Piknik Yeri:
Akçaydan 6 km. ileride Çanakkale yolu üzerinde bulunan Çamlıbel Köyü, Kazdağ eteklerinde kurulmuş şirin bir köydür. İdaköy Çiftlikevi, Zeytin-bağ gibi küçük dağ tesisleri mevcuttur. Köyün hemen üst tarafında Şarlak Piknik yeri muhteşem deniz ve dağ manzarasında yemek yiyip piknik yapabileceğiniz şirin bir köşedir.

* Kavlaklar:
Güreden Altınoluk istikametine giderken sağa dönüldüğünde Kavlaklar Köyüne yönelmiş olursunuz. Burada hizmet veren Ali Baba nın yerinde muhteşem bir manzara eşliğinde piknik yapabilir veya buradaki servisten yararlanabilirsiniz. Ali Baba'nın yerinin diğer adı KÖRFEZİN BALKONUdur. Güre'nin sahil kısmında Orman Bakanlığının kampı bulunmaktadır. Kamp için son derece idealdir. Konaklama ve yeme-içme tesisleri vardır.

BANDIRMA İLÇESİ:
* Atatürk Parkı:
Bandırma limanının arkasında, Erdek yolu üzerinde yer alan ve bölge halkı tarafından Ziraat Bahçesi olarak bilinen Atatürk Parkı, yeşil ve ormanlık olan bu yer Bandırmalıların gezi ve piknik yaptıkları yerdir.. Atatürk Parkı şehrin dışında yer almaktadır. Bandırma sanayii şehri olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu nedenle de kentin etrafındaki bitki örtüsü fazla korunamamıştır. Şehrin merkezinde ve yakınında var olan az sayıdaki ağaç da çevredeki fabrika atıklarının kurbanı olmuştur. Bandırmada ve yakın çevresinde bu büyüklükte ağaçlık alan sayısı yok denecek kadar azdır.

BİGADİÇ İLÇESİ:
* Yörücekler:
Bigadiç'e 7 km Simav çayı kenarında, Yörücekler Köyünün tam karşısında devasa çınar ağaçlarının çardak gibi örttüğü 20 dönümlük geniş bir alan. Hafta sonu, arabasına mangalını, yiyeceğini, içeceğini koyan buraya gelerek yemyeşil çınar gölgesinde su sesi, kuş cıvıltısı içinde tabiatla koyun koyuna olmanın hazzını yaşarlar. 

BURHANİYE İLÇESİ:
* Ören ve Ören Plajı (Mavi Bayraklı) :
Yalnızca tarihi değil aynı zamanda Doğal Sit Alanı olan ÖREN'deki asırlık palamut ağaçlarının, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tek tek numaralandırılarak koruma altına alınması ile YEŞİL ÖREN kimliği de güvence altına alınmıştır. Tertemiz suyu ve ince kumu ile ünlenen Ören Plajı, 2000 yılında bu ününü Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (Feee) tarafından verilen ve artık tüm dünyada Denize Girilebilirlik Ölçütü olan Mavi Bayrak ile tescil ettirmiştir.

* İskele Mahallesi :
Güzel bir balıkçı köyü görünümündeki İskele Mahallesi Yat Limanının bitmesiyle birlikte apayrı bir kimliğe bürünmüş ve geleceğin yat turizmi merkezi olma yolunda ilk adımı atmıştır. Sahildeki balıkçı lokantaları , çay bahçeleri ile ayrı bir özelliğe sahiptir. Denize de girilebilmektedir.

* Seklik Çamlığı : ,
İlçe merkezine 3 km. uzaklıktaki Seklik Çamlığı, zeytin ve çam ağaçları ile kaplı doğal bir mesire yeridir.

* Ayaklı Kır Bahçesi :
Burhaniye - Ören güzergahında , Ören sınırında bulunan Ayaklı Kır Bahçesi yeşilliklerle kaplı ve bol su kaynaklarına sahip bir mesire yeridir.

* Taylıeli Köyü :
İlçe merkezine 7 km. , İskele Mahallesine ise 1,5 km. uzaklıkta olan Taylıeli Köyü Burhaniye açısından tarihi öneminin yanısıra tüm körfeze hakim manzarası ve doğal köy ortamıyla da eşsiz bir dinlence yeridir. Gündüz yeşilin binbir tonu , akşam güneş batışının muhteşemliği , gece de körfez ışıklarının denizdeki parıltıları en güzel buradan izlenebilir.

DURSUNBEY İLÇESİ:
* Suçıktı Mesire Yeri:
Kaynağın geçmişteki yeri tarihi bilinmemekle birlikte, akış yönüne bıraktığı kireç çözeltilerinin kalınlık ve şekillerine göre en az 10 asırlık geçmişi olabileceği tahmin edilmektedir. Bu mesire yerindeki çınar ağaçlarının yaşları da bu tahmini doğrulamaktadır. Yurdumuzda herkesin gezip göreceği ender güzellikte yerlerin başında gelmektedir. Burada bir kafeterya ve alabalık lokantası mevcuttur.

* Yayla Tesisleri:
Orman İşletme Müdürlüğünün Sakız Köyü civarındaki Yayla İşletme Şefliği idare binası yanında tesis edilmiştir. Civarındaki geyik karaca bakım istasyonu vardır. Merkeze uzaklığı 30 km olup 14 yatak kapasitelidir.

* Değirmenek Tesisleri:
Alaçam İşletme Müdürlüğü Değirmenerek Şefliği bünyesinde bir misafirhaneden ibarettir. Merkeze uzaklığı 26 km olup, 10 yatak kapasitelidir.

* Alaçam Tesisleri:
Alaçam İşletme Müdürlüğü Alaçam Şefliği bünyesinde bir misafirhaneden ibarettir. Merkeze uzaklığı 28 km olup, 15 yatak kapasitelidir.

* Candere Tesisleri:
Orman İşletme Müdürlüğü'nün Candere Şefliği bünyesinde bir misafirhaneden ibarettir. Merkeze uzaklığı 35 km olup, 10 yatak kapasitelidir.

* Gölcük Şefliği:
Alaçam İşletme Müdürlüğü Gölcük Şefliği bünyesinde bir misafirhaneden ibarettir. Merkeze uzaklığı 30 km olup, 80 yatak kapasitelidir.

* Faruk Şeker Orman içi Dinlenme Tesisleri:
Dursunbey İşletme Müdürlüğü idare binası üzerindeki çamlık alanda kır gazinosu ve piknik yeri ünitelerinden oluşmuştur.

GÖMEÇ İLÇESİ:
* Atatürk Kayalıkları :
İlçemizin içinden geçen Çanakkale-İzmir yolu üzerinde sağ taraftaki dağlara dikkatlice bakıldığında, Mustafa Kemal ATATÜRKün heybetli profili görülür.

Koca Çınar: (Gömeç)
İlçemize 8 km uzaklıkta, Ulubeyler Köyünde 850 yaşında çevresi 12 m olan çınar ağacı bulunmaktadır. 

* Kız Çiftliği :
İlçe Merkezinin 3 km kuzey batısında Edremit körfezinin Antarak Burnu ile Kara Tepe Burnu arasında kalan koyun kıyısında höyük üzerine bulunan tarihi bir çiftlik evi doğal yapısıyla görülmeye değerdir.

GÖNEN İLÇESİ:
* Alacaoluk Kalesi:
Gönenin batısında Alacaoluk Köyü yakınındadır. Şu anda temel kalıntılarından izler bulunmaktadır. Gönene 15 km uzaklıktadır.

* Mesire yerleri:
İlçeye 21 km uzaklıktaki Yeşil Değirmen ile 7 km uzaklıktaki Dereköy ve 8 km uzaklıktaki Armutlu dur.

HAVRAN İLÇESİ:
* Çınarlıhan:
İlçeye 18 km uzaklıkta, Havran - Yenice yolu üzerinde bir mesire yeridir. Tamamen çamlık olan bu yere ismini veren asırlık çınarları, soğuk ve bol suları ünlüdür. Ayrıca Kumluca Mevkiindeki şelaleler görülmeye değer. 

* Eybek Kulesi:
Eybek orman yangınları gözetleme kulesi 1980 yılında yapılmıştır. Çınarlıhan Orman İşletme Şefliğine bağlıdır. 920 m yükseklikte olan kulenin bulunduğu yöreye kale mevkisi denilmektedir. Bütün Edremit ve Havran Ovası ile Thebe şehri harabeleri buradan görülmektedir. Etrafı karaçam, meşe ve yer yer kestane ağaçları ile kaplıdır.

İVRİNDİ İLÇESİ:
* Madra Dağı (Alabalık doğa yürüyüşü),
* B.Yenice Beldesi Asar kalesi, Gömeç Kalesi,
* Deliktaş Kaleoba Köyü görülmeye değer yerlerdendir.

KEPSUT İLÇESİ:
* Kışla; Tekkeışıklar Köyü üzerinde, eski yıllarda Ziraat Mektebi ve Askeri Kışla olarak kullanılan mekan, taş duvarları mevcut olup piknik ve tarihi amaçlı çevre düzenlemeleri yapılmış, mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

* Su Uçtu;
Elmagediği Mevkiinden 12 km sonra olup, oldukça yüksek bir tepeden akan bir şelale mevcuttur, bu nedenle su uçtu olarak anılmaktadır. Piknik yeri de mevcuttur.

SINDIRGI İLÇESİ:
Kertil - Çamlığı :
Balıkesir - İzmir karayolu üzerinde yer alan dinlenme tesisi, orman içinde yer almaktadır ve Sındırgı İlçesine 8 km uzaklıktadır. Günübirlik olarak düzenlenmiş piknik alanları ve restaurantlar mevcuttur.

* Çaygören Barajı, Kuvâ-yi Milliye Anıt parkı ve tarihi Cüneyt köprüsü ile Emendere ve Hisaralan kaplıcaları da görülmeye değerdir.

MANYAS İLÇESİ:
Gezi Yeri ilçemize bağlı Soğuksu Köyünde bulunan Kale kalıntıları, Mesire yeri olarak da Cumhuriyet Köyü hudutlarında bulunan Ketenlik Mevkiidir.

SUSURLUK İLÇESİ:
İlçede gezilebilecek yer olarak Çataldağ içerisinde Aygır Çeşmesi, Bıçkı Deresi, Farafat orman içi yerleri vardır. Mesire yeri olarak; Çaylak, Yahyaköy Yandım Çavuş ve Günaydın Göleti çevresi görülmeye değer

ERDEK İLÇESİ :
Çakıllı olmayan altın renkli kum şeridinin baştan başa sardığı Erdek sahilleri, Türkiyenin en güzel tabii plajlarındandır. Narlı, Ocaklar ve İlhan Köyü tabii kumsallarla çevrilidir. Erdeke 1 km uzaklıkta bulunan Apostol (Çifte Oluklar) Seyitgazi (Adak) Tepesi, Palata Çeşmesi, Muhla Kalesi başlıca mesire yerlerindendir. Ayrıca kıyı şeridi boyunca uzanan Ocaklar, Narlı, İlhan Köyleri ve Paşalimanı Adası gezilip görülmeye değer yerlerdir.

* Şehir Surları:
Aşağı Yapıcı yolundan gidildiği takdirde köy yakınındaki Demirkapı Mevkiinde bazı şehir suru kalıntıları görülür. Bu kalıntılar Erdek Körfezine kadar uzanır.

* Kaleler :
Seyitgazi Tepesinde sekiz adet kale vardır. Ayrıca 5 km kuzeyinde Muhla Kalesi bulunmaktadır.

* Marmara Adası :
Ada, yeşille mavinin kucaklaştığı doğal plajlarla kaplıdır. Avşa, Ekinlik Adaları ile dibi mermer olan Saraylar Köyündeki mermer plaj, en ilgi çekici olanlarıdır.  Avşa Adasının dört bir yanının koylarını her gün gezi motorları ile veya kendi vasıtanızla gezebilirsiniz Bunlardan en ünlüleri Çınar Koyu, Mavi koy, Değirmen, Manastır, Beyaz Saray, Kumburnu, Kumtur, Yiğitlerdir.
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri yazısı toplam 12399 defa okundu
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi Sayfayı Yazdır    Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi Arkadaşına Gönder

Bağlantılı Yazılar
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Balıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiBalıkesir Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi