Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi

Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
 
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri
Kategori : Dağ Turizmi

DÜDEN ŞELALESİ:

Düden Şelalesi iki kez harikalar yaratır. Birincisi Antalya'dan 8 km uzaklıkta,  Lara Plajı yolundadır. Burada Düden Suyu büyük bir gürültü ile 50 metre yükseklikteki falezlerden denize dökülür. Düden Suyu'nun Antalya'nın 15 km kadar kuzeyinde Düdenbaşı Şelalesi denilen diğer bir çağlayanı vardır. 

KURŞUNLU ŞELALESİ:
Kurşunlu Şelalesi'ne, Antalya'dan Aksu kasabası yönüne gidildiğinde, Antalya Havaalanı'ndan 3 km kadar sonra, yol levhalarından da anlaşılacağı gibi, sola sapılarak gidilir. 8 km'lik asfalt yol, bahçeler ve tarlalar arasından geçerek sizi, otomobil ile on-onbeş dakika içinde Kurşunlu Şelalesi'ne ulaştırır. 

MANAVGAT ŞELALESİ:
Her mevsim bol suyu olan Manavgat Çayı, Manavgat'ın 4 km kuzeyinde çok güzel görüntü veren Manavgat Şelalesi'ni oluşturuyor. Şelale çevresi, kanallar ve setlerle düzenlenerek güzel bir mesire yeri haline getirilmiş.

Antalya Bölgesi Orman Müdürlüğü ormanları, rekreasyonel kaynak değerleri bakımından önemli yoğunluk taşımakta, orman içi dinlenme yerleri bakımından da büyük zenginliklere sahip bulunmaktadır.
Açık havada eğlenme ve dinlenmenin kişinin iş gücünü artıran, sosyal ve psikolojik yapısını olumlu yönde etkileyen bir faktör oluşu göz önüne alındığında, kırsal yeşil alanların ve ormanların insan yaşamı ve mutluluğu için taşıdığı önem her geçen gün biraz daha artmaktadır. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü; ormancılık çalışmaları yanında, insan ilişkilerini olumlu yönde geliştiren, iç ve dış turizme katkıda bulunan orman içi dinlenme yerleri çalışmalarına önem vermektedir.

Orman içi dinlenme yerleri kaynak değerleri ve tesis amaçlarına göre üç gruba ayrılmaktadır.
A. Yüksek kaynak değeri ve ziyaretçi potansiyeline sahip günübirlik geceleme ve kamp tesislerini içeren sahalar.
B. Yüksek kaynak değeri ve ziyaretçi potansiyeline sahip günübirlik tesisleri içeren sahalar.
C. Kaynak değeri ve ziyaretçi potansiyeli çok sınırlı olan mahalli ihtiyaçları karşılamak üzere tesis edilmiş günübirlik kullanım sahaları

ORMANİÇİ DİNLENME YERLERİ:
1-TOPÇAM B TİPİ GÜNÜBİRLİK KULLANIM ALANI:
Antalya - Kemer karayolu üzerinde, il merkezine 17 km mesafededir. Deniz kenarında 13.5 hektar üzerinde kurulu olan bu mesire yrinde güzel bir plaj da yer almaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçi potansiyeli çok yüksektir. Ziyaretçiler günübirlik dinlenme ihtiyaçlarını giderdikleri gibi deniz ve plajdan yararlanma imkanına da sahiptirler.
- Kemer karayolu üzerinde, il merkezine 19 km mesafededir. Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı içinde kalmaktadır. 28 hektarlık kullanım sahası olup günde 4500 kişiye hizmet verebilecek kapasitededir.

2-KARGICAK 1B TİPİ GÜNÜBİRLİK KULLANIM ALANI:
Antalya-Kemer karayolu üzerinde, il merkezine 22 km mesafededir. Deniz kenarında 3.5 hektar kullanım sahası olan bu alan da Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı içinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı ziyaretçiler günübirlik dinlenme ihtiyaçlarını giderebildikleri gibi deniz sporları da yapabilmektedirler.

3-GÖYNÜK A TİPİ GÜNÜBİRLİK VE KAMPİNK ALANI:
Antalya-Kemer karayolu üzerinde, il merkezine 35 km mesafede olup Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı içinde yer almaktadır. Çadırlı kamp alanlarında her türlü alt yapı mevcuttur. 3 hektarlık çadırlı kamp alanı, 4.5 hektarık bungalov sahası bulunmaktadır.

4- KINDILÇEŞME A TİPİ GÜNÜBİRLİK VE KAMPİNK ALANI:
Antalya-Kemer karayolu üzerinde deniz kenarında olup Kemer'e 4 km mesafedederi. Beydağları (Olimpos) Sahil Milli Parkı içinde kalmaktadır. Deniz kenarında 8 hektar kullanım sahası bulunmaktadır. 1978 yılından beri halka hizmet verilmektedir. Ziyaretçilerin, dinlenme ihtiyaçlarının yanında deniz sporları ve sportif balıkçılık da yapabildikleri bu sahaya özellikle karavanlı yabancı turistler büyük rağbet göstermektedirler. 

5- GÜLLÜKDAĞI (TERMESSOS) B TİPİ GÜNÜBİRLİK ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Antalya Milli Parklar Müdürlüğü'ne bağlıdır. Park girişindeki ziyaretçi merkezinde; parkta doğal olarak bulunan bitki ve hayvan topluluklarının sergilendiği bir müze salonu, her sene ihale ile işletilip ziyaretçilere hizmet veren birimler bulunmaktadır. Bu günübirlik saha içindeki doğal bitki ve hayvan varlığı, %90'ı yabancı olan ziyaretçi potansiyelini çok arttırmaktadır. İncekum A Tipi Günübirlik ve Kamping Sahası: Antalya-Alanya karayolu üzerinde, deniz kenarında Antalya'ya 110 km, Alanya'ya 25 km mesafede 22.5 hektar kullanım sahası olan bir dinlenme yeridir. 1964 yılında tescil edilmiş olup alan düzenlenmesi iyi bir şekilde yapılmıştır. Piknik üniteleri mevcuttur. Ziyaretçi potansiyelinin çok yüksek olduğu bir mevkide olması, yakın çevrede bu tür hizmet verebileck bir alanın olmaması sahanın optimal kuruluşta Kızılcam Ormanlarıyla kaplı olması nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet görmektedir. 

6- DÖNME B TİPİ ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Alanya'nın kuzeyinde 1100 m rakımda, Alanya'dan 25 km mesafededir. Yol üzerinde 2 hektar kullanma sahası olan, yayla turizmine çok uygun günübirlik bir sahadır. Optimal kuruluşta 3. kapalılıkta Karaçam Ormanlarıyla kaplıdır.

7- SEDRE B TİPİ ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Alanya-Mersin karayolu üzerinde, Alanya'ya 25 km mesafededir. Deniz kenarında 6 hektar kullanım sahası olan günübirlik dinlenme yeridir. 2. kapalılıkta Kızılcam Ormanı ile kaplı olan bu dinlenme yeri, Turizm potansiyeli çok yüksek olan Alanya'ya yakın olduğundan gelen yerli ve yabancı turistlerin dinlenme ihtiyaçlarını karşılayarak turizme katkıda bulunmaktadır. 

8- MİLLİ EGEMENLİK GÜNÜBİRLİK KAMPİNK ALANI :
Antalya-Alanya karayolu üzerinde Antalya'ya 108 km, Alanya'ya 22 km mesafededir. Denize 1 km mesafede olan ve 15 hektar kullanım sahası bulunan günübirlik dinlenme yeri ve kamp alanıdır. Kızılcam Ormanları ile kaplı olan bu alanın ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

9- CEBİREİS B TİPİ GÜNÜBİRLİK ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Alanya-Mersin karayolunun 8. km'sinde 5 km kuzey istikamette Cebireis Dağı'nın üzerinde 500 hektar kullanım sahası olan bir dinlenme yeridir. 1649 m. yükseklikte olan bu sahada aynı zamanda milli park kaynak değerinde tarihi harabeler bulunmaktadır. Bu tarihi harabeler özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Sahile 5 km mesafede bulunduğundan; ziyaretçilerine aynı anda hem deniz, hem de yayla turizmini yaşatabilmektedir. 

10- KURŞUNLU ŞELALESİ B TİPİ ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Antalya-Alanya karayolu üzerinde, Antalya merkezine 24 km, Antalya havaalanına 12 km uzaklıktadır. Şelaleye yeni açılan Antalya-İsparta yolundan ulaşılmaktadır.
Kurşunlu Şelalesi ve etrafını oluşturan 30 hektarlık bir alan ilk defa 1979 yılında orman içi dinlenme yeri olarak tesis edilmiştir. Şelale ve çevresindeki flora ve fauna zenginliği ilginç arazi oluşumları dolayısıyla Kurşunlu Şelalesi ve çevresini içine alan 394 hektarlık alan 1991 yılında "Tabiat Parkı" statüsüne alınmıştır.
Antalya ve yakın çevre halkı ile yabancı turistlerin bir dinlenme yeri olarak ilgisini çeken Kurşunlu Şelalesi; manzara güzellikleri, tabii ve vahşi karakteri, ender doğal güzellikleri ile yüksek ziyaretçi potansiyeline sahiptir. Şelalenin bulunduğu ve aktığı vadi arasında yürümek inerek veya tırnamanak vahşi güzellikleri gezip-görmek ziyaretçilere oldukça fazla zevk ve heyecan vermektedir. Bölgede ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak birimler ve çocuk bahçesi mevcuttur. Kalabalıktı Dere boyunca büyük şelalenin başlangıcından itibaren 700 m'lik alanda aynalı sazan ve saroz üretimi yapılmaktadır.

11- DÜZLERÇAMI B TİPİ ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Antalya-Korkuteli karayolu üzerinde, Antalya'ya 27 km mesafede, 7 hektar kullanım alanına sahip piknik yeridir. Antalya'nın boğucu sıcağından kurtulmak isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilerin rağbet ettiği, ormanlarla kaplı serin bir bölgedir.

12- GÜVER UÇURUMU:
"Doğal Sit" statüsündeki Güver Uçurumu; tabii bir kanyon olup, 115 m derinliğindeki uçurumun 3 dağı ayırması ile oluşmuş bir tabat harikasıdır. Traverten arazinin aşınmasından tahminen 1 milyon yılda meydana gelen ve içinden büyük dereler akan kanyonun eşine az rastlanır güzellikte bir manzarası vardır.

Kepez ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Antalya-Burdur karayolu üzerinde şehir merkezine 10 km mesafedederi. 1989 yılından beri tescilli olarak hizmet vermektedir. Çam ağaçlarıyla kaplı, olup içinde bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

13- HAYVANAT BAHÇESİ:
Kepezaltı piknik sahası içerisinde, 80 dönüm arazi üzerine kuruludur. Hayvanat bahçesinde bulunan hayvanların; bakım, beslenme, barınma, sağlıklarının korunması gibi ihtiyaçları giderilmektedir. Özellikle hafta sonları halkın tercih ettiği yerler arasında olan hayvanat bahçesinde 71 tür ve 515 adet hayvan bulunmaktadır. 

14- BÖĞRÜM KÖPRÜ B TİPİ ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Antalya il merkezine 92 km mesafede olup Alanya'ya 50 km uzaklıktadır. Antalya-Manavgat karayolu üzerindeki Taşağıl kavşağından 43 km kuzey istikamette olup 3 hektar kullanım sahası vardır. Bu dinlenme yeri 1973 yılında Milli Park ilan edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın master planında dinlenme yeri olarak ayrılmıştır. Roma Devri'ne ait Köprü Irmağı ve Böğrüm Köprü; dar kanyonlar, Greko-Romen Tiyatrosu, ortadoğunun en bakir ormanı olan 400 hektar genişliğindeki Akdeniz Selvi Ormanı, tarihi Selge Şehri'nin kalıntıları, su ürünlerinden; alabalık, olta balıkçılığı, yaban hayatından; geyik, dağ keçisi ve ayı gibi hayvan potansiyeli ile %90'ı yabancı olan ziyaretçi potansiyelini daha çok arttırmaktadır.

15- TÜRKBELENİ C TİPİ ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Manavgat il merkezi imar hudutları içinde kalmaktadır. 39.5 hektar ormanlık saha içinde, 10 hektar kullanma sahası olan bir piknik yeridir. Kent içinde manzaralı bir yerde bulunması, ulaşım sorununun olmaması ve yeşil dokusundan dolayı ziyaretçi potansiyeli oldukça fazladır.

16- SEYDİKÖY B TİPİ ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Antalya-Burdur karayolu üzerinde, Bucak ilçe merkezine 5 km mesafede, S hektar kullanım alanına sahip bir mesire yeridir. Sahil yolu hariç Türkiye'nin bütün illerinden Antalya'ya bu karayolu üzerinden gelinmektedir, bu karayolun üzerinde başka bir dinlenme yeri olmadığından, Antalya'ya gelen tüm yerli ve yabancı turistler buraya büyük ilgi göstermektedir.

17- SARNIÇTA B TİPİ  ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Antalya, Kumluca karayolu üzerinde, Kumluca ilçe merkezine 3 km mesafede, 20 hektar kullanım alanına sahip bir beldedir. Optimal kuruluşu Kızılcam ormanları ile kaplı, 270 m rakımlı bir tepe üzerindedir. Bu tepe ile 5 km uzaklıktaki deniz arasında narenciye bahçeleri ile kaplı olup buraya gelen ziyaretçiler denizi kuş bakışı seyredebilmektedirler.

18- ALARA ŞŞELALESİ B TİPİ ORMANİÇİ DİNLENME YERİ:
Gündoğmuş ilçesine 17 km mesafede, şelaleyi içine alan 2 hektar kullanım alanına sahiptir. Alara şelalesi Milli Park kaynak değerinde rekreasyon potansiyeli yaratmaktadır. Yabancı ve yerli turistler şelaleye büyük ilgi göstermektedirler.
Gazipaşa ilçesine 5 km mesafede, deniz kenarında 50 hektar kullanım alanına sahip olan bu yer, kamping sahası olarak da kullanıma müsaittir. Akseki ilçesinin Cevizli kasabasına 5 km mesafede, 5 hektar kullanım alanına sahip bir mesire yeridir. 2.5 kapalılıkta kızılcam ormanı ile kaplı olan bu sahanın çevresi de normal kapalılıkta bir ormanla kaplıdır. Ayrıca 12 Eylül koruluğu da halkın rağbet ettiği mesire yerlerindendir.

12 EYLÜL KORULUĞU:
Şehir merkezine 3 km uzaklıkta, Konyaaltı plajının başlangıcında yer alır. Piknik alanı içinde otopark, piknik masaları bulunmaktadır. Koruluk içinde, çeşitli kültürel faaliyetlere sahne olan bir "Açık Hava Tiyatrosu" vardır.

ANTALYA İLİNDEKİ MİLLİ PARKLAR:
Antalya sınırları dahilinde 4 adet Milli Park ve 1 adet Tabiat parkı toplam 79,366 hektarlık sahada hizmet vermektedir. Antalya Milli Park Müdürlüğü'nün çalışma alanı Türkiye'nin turizm yönünden en yoğun faaliyetlerinin olduğu arkeolojik, estetik, kendine mahsus zengin bitki ve hayvan topluluğuna sahip eşsiz güzellikle jeoformolojik ve jeolojik özellikler içermektedir.
1- Olimpos - Beydağları Sahil Milli Parkı
2- Köprülü Kanyon Milli Parkı
3- Termessos (Güllükdağı) Milli Parkı
4- Altınbeşik Mağarası Milli Parkı
5- Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
Bu milli parklar ve Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içerisinde; yerli ve yabancı turistlerin günübirlik dinlenme ihtiyaçlarına, çadırlı kamp ve karavan ihtiyaçlarına cevap vermek üzere 7 adet Günübirlik Dinlenme alanı, 2 adet Çadırlı Kamp ve karavan alanı mevcuttur.

OLİMPOS BEYDAĞLARI SAHİL MİLLİ PARKI
16.03.1972 tarihinde 69800 hektarlık olarak ilan edilmiş olup daha sonra bu alan daraltılarak Resmi Gazetede 23.12.1998 tarihinde yayınlanarak sınırların yeniden tanzimine gidilmesi ile 34.400 hektara indirilmiştir. Olimpos-Beydağları Sahil Milli Parkı Sarısu'dan itibaren Antalya - Kumluca karayoluna ve Akdeniz'e paralel olarak Gelidonya Burnuna kadar uzanmaktadır. Akdeniz Körfezinin batı sahilinde muhteşem güzellikte doğal plajlar antik şehirler vardır. Çıralı ve Adrasan Plajı bunlardan en güzel ve uzun olanıdır. Milli Park giriş noktasından itibaren Topçam, Küçük Çaltıcak, Büyük Çaltıcak, Kargıcak 1-2 gibi günübirlik mesire alanlara uzun plajlara sahip orman ve denizin kucaklaştığı ender tabiat harikalarıdır.
Ayrıca Milli Park içinde Göynük Çadırlı Kampı (100 çadır) ve Kemer'e 3 km mesafede Kındılçeşme Çadırlı Kamp alanı (225 çadır) bulunmaktadır. Kemer içerisinde özel müteşebbislerce düzenlenip işletilen Folklorik Yörük Parkı, Ayışığı Parkı da milli parkın önemli değer ve güzelliklerindendir.
Phaselis Antik Kenti jeolojik, tarihi, flora ve fauna güzelliklerin bulunduğu bir yol kavşağı niteliğindedir. Çıralı Sahili, Olimpos Limanı ve Yanartaş, Milli Park'ın sembol kaynaklarındandır.

KÖPRÜLÜ KANYON MİLLİ PARKI
Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat ilçesinin 63 kmn kuzey batısında, Antalya ilinin 85 km kuzey doğusundadır. Antalya'nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan "Köprü Irmağı" ve tarihi "Selge" kentinin bulunduğu yerdedir. Beşkonak, milli parkın merkezi durumundadır.
Türkiye'nin birinci derecede turizm potansiyeline sahip Köprülü Kanyon sahasındaki doğal, kültürel ve rekreasyonel kaynaklar değerlendirilerek bu yöre 6831 sayılı Orman Kanununun 25. Maddesine göre Bakanlık Makamının 12.12.1973 tarihli olurları ile Milli park olarak ilan edilmiştir. Milli park alanı 36614 hektardır. Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda çok çeşitli doğal bitki örtüsü mevcut olup Oluk ve Zerk mezarlığında anıt ağaç olabilecek nitelikte ağaçlar vardır. Köprülü Kanyon Milli Parkı gerek jeolojik yapısı itibarı ile gerekse üzerinde taşıdığı vejetasyon örtüsü içinde yaban hayatı için çok değerli zengin yaşama ortamına sahiptir. Dar kanyonlar arasından coşkun bir şekilde ve dar sınırlarda çıkınca genişlemiş bir tabanda sakin akan bu ırmağın değişken bir karakteri çeşitli su sporlarına imkan sağlamaktadır. Büğrüm Köprü ve Oluk Köprü civarı diğer rekreasyonel öğelerdir. Köprü ırmağı üzerinde yılın sekiz ayında rafting su sporu yapılmaktadır. Milli Parkın içerisinde yer yer paralel giden stabilize köy ve orman yollarında trekking ve Jeep safari turları düzenlenmektedir.
Milli Park içerisinde tarihi Selge Antik Kenti, Selge Yolu ve diğer patika yollar, Kale, Gözetleme kulesi, su kemerleri, köprüler (Oluk ve Büğrüm Köprüleri) arkeolojik kaynak değerlerini oluşturmaktadır. 

TERMESSOS (Güllükdağı) MİLLİ PARKI
Antalya ili merkez ve Korkuteli sınırları içerisinde yer alır. Antalya'nın 30 km kuzeybatısında bulunmakta olup Antalya-Burdur karayolundan Düzlerçamı istikametinde 23 km mesafededir. Milli parkın merkezi durumunda bulunan idare binasından 9 km'lik bir asfalt yolla Termessos Antik Kenti'ne ulaşır.
Türkiye'nin önemli turizm potansiyeline sahip Antalya ve yöresinde bulunan Termessos (Güllükdağı) Milli Parkı sahasındaki doğal ve kültürel rekreasyonel kaynaklar değerlendirilerek bu yöre 6831 sayılı Orman Kanununun 25. Maddesine göre milli park tefriki Bakanlık Makamının 12.10.1970 tarihli olurları ile yapılmış olup, 6702 hektarlık alanı kapsar.

Termessos (Güllükdağı) Milli Parkı'nda çok çeşitli doğal bitki örtüsü mevcuttur. Çeşitli ağaç, çalı ve ağaçlıkların oluşturduğu bitki toplulukları benzersiz bir yeşil örtü oluşturur. Termessos Milli Parkı, gerek jeolojik yapısı itibarı ve gerekse üzerinde taşıdığı zengin vejetasyon örtüsü içinde yaban hayatı için çok değerli zengin yaşam ortamına sahiptir.

Milli Parkta; piknik ve kamp olanaklarının yanında flora ve fauna müzesi gelen ziyaretçilere tüm gün açıktır. Bu müzede bölgede yaşayan ve yaşamış hayvanlara ait fosil ve içi doldurulmuş hayvan örnekleri, kurutulmuş böcek ve bitkiler sergilenmektedir.

Milli Park içerisinde değişik güzergahlarda yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından Trekking türü doğa turları yapılmaktadır. Milli Park ziyaretçi merkezinden itibaren 9 km'lik bir asfalt yolla antik kente ulaşan ziyaretçiler, antik kentin önemli yerlerini (Kent surları, kuleler, kral yolu, hadrian kapısı, gymnasium, agora, tiyatro, odeon, zengin süslemeli mezarlar, sarnıçlar ve drenaj sistemi) ziyaret edebilirler.

ALTINBEŞİK MAĞARASI MİLLİ PARKI
Altınbeşik Mağarası; Antalya ili İbradı (Aydınkent) ilçesine 7 km uzaklıktaki Ürünlü Köyü'nün yaklaşık 5 km güneydoğusunda yer alır. Milli Parkın sınırları tamamen doğal sınırlara dayanmakta olup alanı 1156 hektardır. Yurdumuzun büyük ve önemli mağarlarından biri olan Altınbeşik Mağarası, tipik mağara morfolojisini yansıtması açısından son derece enteresan bir doğa harikasıdır.
Mağara içindeki sarkıt ve dikitler görülmeye değer manzaralar arz ederken, beyaz renkli kalın traverten oluşumlar mağaranın görsel açıdan en güzel bölümünü oluştururlar. 
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri yazısı toplam 29659 defa okundu
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi Sayfayı Yazdır    Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi Arkadaşına Gönder

Bağlantılı Yazılar
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi
Antalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ TurizmiAntalya Gezi Ve Mesire Yerleri | Dağ Turizmi