Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel

Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
 
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri
Kategori : Güncel

Manisa'nın Mesir Macunu Nasıl Ortaya Çıktı?

* Mesir
MESİR dilimizde gezilecek yer , gezi yeri anlamına gelmektedir. Anadolu ve Ön Asya'nın çok eski bir geleneğinden gelen Mesir'in 5000 yıl öncesinde bile örneklerine rastlamak mümkün. Genel Tıp kitaplarının bir kısmında mesir'e benzeyen bir macunun Sümerliler zamanında kullanıldığını yazmaktadırlar. İlk defa Sümerliler ünlü şehirlerinden biri olan NİPPUR da ana maddesi İSİN olan bir otla çeşitli baharatları kaynatarak bir macun elde edip bunu altın kapta saklayarak ilkbahar aylarının başlangıçlarında hastalara ikram ederlermiş. Aynı şekilde hazırlanmış çeşitli macunların dertlere şifa olması amacıyla Ön Asya ve Anadolu medeniyetlerinde dağıtıldığı kaynaklarda belirtilmektedir.Mesir Macunu; Mutasavvıf Hekim Merkez Efendi tarafından bulunmuştur.

* Mesir Mucidi Merkez Efendi:
500 Yıla damgasını vurmuş olan bir olayın kahramanından bahsetmeden önce devre damgasını vurmuş olan zamanının büyük hekimi Merkez Efendinin hayatından biraz aktarımda bulunalım.Merkez Efendinin asıl adı MUSLİHİDDİN EFENDİ 15 yy. ikinci yarısında 1460 yılında Denizli'nin Buldan ilçesine bağlı Sarımahmutlu köyünde doğmuştur. Ailesinin Selçuklu Germiyanoğullarının bir koluna bağlı olduğu tahmin edilmektedir. İlk öğrenimini babası Hafız Mustafa Efendinin yanında tamamlamıştır. Daha sonraki öğrenimi için babasının yakın dostu olan zamanın ünlü bilginlerinden Hızır Ahmet Paşanın yanına Bursa'ya gitmiştir. Burada İlk ve orta öğretime karşılık gelen zamanın ilk medrese öğrenimine başlar ve başarı ile tamamladıktan sonra hocası tarafından zamanının en ideal üniversitesi olan İstanbul Fatih Medresesine kayıt yaptırır.Buradan müderris (Hoca) ünvanı alarak mezun olur. Uzun yıllar İstanbul ve çevresindeki illerde öğretmenlik yapar.

Merkez Efendi BİMERHANE'yi Kuruyor
1520 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi Yavuz Sultan Selim'in eşi HAFZA SULTAN eşinin ölümünden sonra oğlu Kanuni Sultan Süleyman'ı Manisa Valiliğinden alarak İmparatorluğun başına getirir. Kendisi bir süre daha Manisa'da kalarak kendi adına inşaa ettirilmesini istediği eşinin cami ve külliyesini tamamlamaktır.Hafza Sultanı'ın isteği titizlikle inşaa edilen bu ilim, kültür ve sosyal kurum başına otoriter , konusunda bildigi , uzman bir kişiyi getirmektir ve sonunda Merkez Efendi Manisa'ya tayin edilir. 1523 yılında başına geçtiği Sultan Camii ve Külliyesi oluşturan birimler; Sultan cami , medrese , Sıbyan mektebi , imarethane ve hamamdan oluşmaktadır.

Merkez Efendi Manisa'ya yerleştikten kısa bir süre sonra halkın sorunları ile yakın ilgilenmeye başlar. Hasta olanlar için çeşitli otlardan ilaçlar yaparak onları iyileştirir. Bu çalışmlar üzerinde imarethanenin bir kısmı BİMERHANE'ye (Sağlık Bölümü ve Revir) dönüştürülür. Hastalar artık burada tedavi edilmeye başlar. Bir süre sonra burası yeterli gelmemeye başlar. Merkez Efendinin talebi üzerine saraydan ödenek gönderilerek 1526 yılında bugünkü yerinde BİMERHANE'nin DARÜŞŞİFA'nın bir kısmı inşaa edilir. Buraya BİMERHANE, DARÜŞŞİFA, TİMARHANE, SİFAHANE isimleride kullanılmaktadır. Burası yapısı ve kullanımı itibari ile tam teşekküllü her tedavinin yapıldığı bir hastanedir. Günümüzde buralara değişik yakıştırmalarda bulunulmakta buraların yanlızca akıl hastaneleri olduğu aktarılmaktadır. Ancak tarihi kayıtlardan incellendiğinde bu tür yerlerin tam bir hastane olduğu ortaya çıkmaktadır. Darüşşifa'nın açılmasında kısa bir süre sonra Manisa Valisi Şehzade Mustafa'ya Kanuni Sultan Süleyman tarafından acil bir mektup gelir. Hafza Sultan'ın bir hastalığa yakalandığını ancak tüm doktorların çabasında rağmen iyi edilemediği yazılıdır.

* Mesir Macunu Bulunuyor:
Merkez Efendi'ye durum bildirirler. Bunun üzerinde yoğun bir çalışmaya başlar. Sonunda 41 değişik baharattan ürettiği macunu tarifi ile beraber saraya gönderir. Hafza Sultan, üretilen bu macun ile sağlığına tekrar kavuşur. Bu olaydan sonra Merkez Efendinin ünü imparatorluk sınırlarını aşar.Merkez Efendi bu durum üzerine Manisa iline ekonomik katkıda bulunabilecek bir plan hazırlar; Her yılın belli bir gününde sergi düzenleyerek, bu sergide bizzat halkın kendi el emeği ürünleri tanıtmak,  Civardan gelen halkın Manisa'ya ekonomik ve sosyal canlılık getirmesini sağlamak,  Bunun için buraya gelen halkın, sağlığını korumak ve macunu yiyenlerin 1 yıl boyunca zehirli böcek sokmalarından korumak amacıyla macunun dağıtılmasını sağlamak, Spil dağı eteklerine kurulmuş olan Manisa'nın Gediz ovasına kayarak halkın birbiri ile dayanışmasını sağlamaktır.
Mesir Macununun halka saçılacağı ve bu planda anlatılanların yapılacağı gün olarak da 22 Mart tespit edilir. İran Mitolojisine göre bahar bayramı kabul edilen bu gün seçildiği belirtilir. Kimilerine göre de bugünün Hz. Ali'nin doğum günü olduğu da söylenmektedir. Ancak halk içerisinde yaygın olarak bilinen Bahar bayramına denk getirilmesidir. Kesin olmamakla beraber ilk mesir macunu dağıtımının 1527 - 1528 yıllarına rastladığı sanılmaktadır. 1529 yılında Şeyhinin ölümü üzerine Merkez Efendi İstanbul'a giderek yerine geçmiş ve burada eğitim vermeye devam etmiştir.

* Mesirin Faydaları:
-İştah açıcı; gaz giderici, kuvvet verici, idrar yaptırıcı, yorgunluk giderici, hormonları hareket ettirici etkileri vardır. Bunların yanı sıra zehirli hayvan sokmalarına karşın bir etkisi de mevcuttur.
-Halk arasındaki bazı inanışlardan alıntılar vererek yazımıza nokta koyalım.Bu macundan kim yerse yesin o yıl boyunca hiçbir zehirli hayvan sokmaz.
-Nevruz günü ağır hastalar bile yese iyi olur.
-Macunu yiyen gelinlik çağındaki genç kızlar o yıl içerisinde evlenirler.
-Macunu yiyen o sene boyunca bütün hastalıklardan korunur.
-Cinsi kuvveti arttırdığına inanılır.
-Çocuğu olmayanlar alırsa arzuları gerçek olacağına inanırlar.
-Çocuk hastalıklarına iyi gelir.

* Mesir Macununun Yapılışı:
Mesir macunu 41 değişik baharattan oluşmaktadır. Bu baharatlardan bazılarına örnek verelim;
- ANASON: İştah açıcı ve karminatif olarak kullanılır. Karminatif etki barsaklardaki fermantasyona engel olmasından ileri gelir.
- HİNDİSTAN CEVİZİ ve BEŞBASE: Kaynatılmış suyu mide ağrılarına iyi gelir. Etkisi bileşimdeki uçucu yağlardan ileri gelir.
- ÇİVİT: Halk arasında kabakulak ve pnömonide iyi gelir. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraların tedavisinde kullanılır.
- ÇÖPÇİNİ: Kökünün kaynatılmış suyu ekzemede kullanılır. Bileşimindeki tanenden dolayı astrenjan etkisi vardır.
- ÇÖREK OTU: Gaz söktürücü olarak kullanılır.
- DARFÜLFÜL: Bedeni ısıtıcı ve öksürük kesici olarak kullanılır
- HARDAL TOHUMU: İştah açıcı ve mideyi yatıştırıcı olarak toz halinde kullanılır. Cilt hastalıklarında iltihabı ve ağrı giderici etkisi vardır.
- HAVLİCAN: Öksürük kesici ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Sindirimi kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir.
- HİYARŞENBE: Mushil olarak kullanılmaktadır. Bileşiminde antrekion türevi vardır.
- KAKULE: Lezzet verici , gaz söktürücü, iştah açıcı olarak kullanılır.
- KARABİBER: Öksürük kesici, uyarıcı ve baharat olarak kullanılmaktadır.
- KARANFİL: Ağız kokusu giderici, diş çürüklerinde ve ağrılarında kullanılır. Bileşimindeki karanfil esansı antiseptik ve ağrı gidericidir.
- KEBABE: İdrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır.
- KİMYON: Baharat, gaz söktürücü, iştah açıcı ve terletici olarak kullanılır.
Mesir macunun asıl kullanımında bulunan baharat çeşitlerinin bir kısmının doğa da artık bulunmuyor olması nedeni ile mevcut baharatlar ile bu işlem yürütülmektedir. İşte kullanılan diğer baharat çeşitleri;
Yenibahar, Zencefil, Galanya, Krem tartar, Kişniş, Havlıcan, Anason, Sakız, Safran, Tarçın, Udülkahr, Hardal, Misrafi, İksir, Meyan Kökü, Kalemi barit, Tiryak, Sarı helile, Kara helile, Raziyane, Zerdecub

* Mesir Macununun Tıbbi Değeri
Yukarıda bazılarını saydığımız bazı bitkilerin farmakolojik özellikleri göz önünde bulundurularak macunu iştah açıcı, gaz giderici, barsak paristalizmi arttırıcı, idrar yaptırıcı, uyarıcı ve afrodizyak etkileri taşır. Eski hekimlerin düşüncelerine göre insanların kışın kuru gıda aldıklarından kanları koyulaşır, pislenir, iç organları çalışma düzenini kaybeder. Bu nedenle insanların sıvı dengesini ayarlamak gerekir. İlkbaharda yeşil, taze bol gıda ortaya çıkınca o devrin insanları kan aldırmak, lavmanla barsakları boşaltmak, divretiklerle bol idrar yaptırmak sureti ile vücudun dengesini kendilerine göre ayarlarlardı. Bu işe gecenin ve gündüzün eşit olduğu nevruz gününde başlamak gerekirdi. Hipokrattan beri gelen ve hekimlerce kabul edilen dört unsur teorisinin bir neticesidir.

* Manisa Mesir Şenlikleri 
Önceleri tedavi için kullanılan Mesir Macunu daha sonra gelenek haline geldi. Mesir şenliklerine dönüştü. 
Her yıl Manisa'da mart ayının 20'si ile 30'u arasında belirlenen tarihlerde mesir şenlikleri yapılır. Valilik , belediye ve Manisa Mesiri tanıtma ve Turizm Derneği tarafından desteklenen festivalde tonlarca macun halka saçılır. 2007 de 60 ton üretilecek olan mesir macununun 3 tonu halka dağıtılacağı açıklandı.
 
 19 Mart 2007
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri yazısı toplam 6812 defa okundu
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel Sayfayı Yazdır    Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel Arkadaşına Gönder

Bağlantılı Yazılar
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel
Mesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | GüncelMesir Macunu Ve Mesir şenlikleri | Güncel